Sadnja smokve je dosta jednostavna kada se uspoređuje s drugim biljkama. Nije potrebno ništa posebno kombinirati - iskopaš rupu, unutra ubaciš sadnicu, pokriješ slojem kvalitetne zemlje, zatrpaš, utabaš i obilno zaliješ. Znam da nije tipično za Zagorje, ali smokva je otporna, izdržat će.
Na tom se zemljištu donedavno nalazio vinograd i nešto malo voćaka, tako da znam da će uspijevati i smokva. Moj najveći problem je što je zemljište na kojem sam odlučio saditi i uzgajati smokve poprilično strmo. S obzirom na površinu zemljišta, za početak sam odlučio zasaditi 40 sadnica. Otišao sam u vrtni centar i kupio sadnice smokve, vrsta zamorčica.
Imajte na umu da je ovo moje prvo iskustvo sa sadnjom bilo kakve biljke, tako da nemam ništa što mi je potrebno, ni alata, ni bilo kakvog pribora potrebnog za sadnju. Dakle, morao sam kupiti alat - motiku, kramp, ašov i srp. S obzirom da je teren jako strm, nije moguće jednostavno koristiti alat "normalne" veličine, zato sam odabrao manji alat, koji se inače koristi na povišenim gredicama.
Prvo što je potrebno napraviti je iskopati rupu. Srpom prvo očistiti područje od potencijalnih korova, krampom usitniti zemlju i onda motikom tu zemlju nagrabiti van.
Drugi korak je u rupu ispod biljke dodati gnojivo ili plodnu zemlju kako bi se biljka lakše ukorijenila. Nakon toga biljku sa svom zemljom koja se nalazi oko sadnice ubaciti u rupu i dodati još zemlje. Ako koristite gnojivo, pazite da ne dolazi u doticaj s korijenom.
Na kraju prekrijte suhom zemljom, utabajte ju, kako ju kiša ne bi odnijela i na kraju obilno zalijte. Ako je već sušno razdoblje, bit će vam potrebno i 20 - 30 l vode po sadnici, no ako sadite na vrijeme, recimo u veljači ili početkom ožujka kada se očekuje dosta kiše, ne morate ni zaliti.
Sadnice koje se nalaze u kontejnerima, posudama i sl., pa im je korijen siguran od sušenja, možete saditi kroz cijelu godinu bez nekih velikih poteškoća. Iako je smokva izrazito otporna biljka, u tako ranoj fazi, bilo kakvi ekstremi (poplave, suše, štetnici, divljač) mogu uništiti biljku, pa budite posebno pažljivi. Ako sadite u kontinentalnom području, biljku je prije prvih mrazova na jesen potrebno zaštiti tkaninom.
U slučaju sadnje nasada, pripazite da sadnice sadite namanje 3,5 - 4 m jednu od druge, jer kada biljke narastu, mogu jedna drugoj smetati. U slučaju da sadite na strmom terenu, razmak je potrebno i povećati, a preporuča se 5 - 6 m udaljenosti.
S obzirom daje kod mene izrazito strm teren, prevario sam se kod izračuna, tako da mi je na kraju stalo svega 25 umjesto 40 sadnica smokve, tako da pripazite na to.
Odgovori