Jeste li i vi jedna od onih osoba koja u svom kućanstvu želi imati sobne biljke? Svatko tko se odluči na uzgoj jedne ili nekoliko vrsta svjestan je kako je potrebno puno vremena kako bi se trud na kraju isplatio, jer svaka od tih biljaka traži posebne uvjete.
Svatko tko se odluči na uzgoj bilja mora prije toga obaviti potrebnu pripremu i provjeriti što sve treba učiniti kako bi biljka opstala, razvijala se i ukrašavala životni prostor. Kakvu vi biljku imate? Koji je vaš odabir? Možda Apidistra?
O čemu se radi? Apidistra je poznata kao sobna biljka koja dolazi s područja istočne Azije, a zahvalna je za održavanje jer nije osjetljiva na promjene u temperaturama i ostalim faktorima kao što je propuh.
Za nju se mnogi odlučuju jer na sebi ima duge elegantne listove koji se tako lijepo uklapaju u životni prostor. Važno je da pronađete mjesto koje nije izloženo direktnoj svjetlosti i da ju jednom mjesečno zalijete.
Aspidistra, također poznata kao "salonska palma" ili "postolarska palma", popularna je još od viktorijanskih vremena. Ima velike, tamnozelene izdužene listove, a ponekad i neugledne ljubičaste cvjetove. Njezina se popularnost održala jer ju je vrlo jednostavno uzgojiti, podnosi slabo osvjetljenje, razna isparavanja i velike temperaturne razlike.
Ljeti zalijevajte po volji i povremeno operite listove. Zimi držite biljku na umjereno toplom mjestu i izbjegavajte prečesto zalijevanje. Uobičajen znak preučestalog zalijevanja jest pojava smeđih mrlja na površini listova.
Za sađenje upotrijebite mješavinu obične zemlje za cvijeće - 1 udio vlaknaste zemlje, na 1 udio treseta ili crnice te primijenite uobičajeno tekuće hranjivo svaka dva tjedna tijekom perioda rasta. Presađujte tek nakon razdoblja od tri do četiri godine, premještajući biljku u nešto veći cvjetnjak kada na proljeće započne novi rast.
Foto: Digigalos / Wikimedia
Odgovori