Proljeće je. Razmišljam čime se baviti kad nas sve pregazi AI (umjetna inteligencija). S obzirom da se bavim razvojem portala i kreiranjem sadržaja, postoji vjerojatnost da kroz 10 godina više neću imati posla.
Gledam video na YT koji prolazi kroz jedno istraživanje koja će sve zanimanja biti tražena, a koja će AI biti u mogućnosti zamijeniti potpuno. Ispada da nema neke realne opasnosti u skoroj budućnosti. Ali kako ja uvijek gledam budućnost, moram biti spreman. Nabraja autor tako poslove i odjednom spomene poljoprivredu.
Ok, to je to. Mogao bih se baviti poljoprivredom. Siguran sam da umjetna inteligencija, a bome ni roboti, neće biti u mogućnosti obrađivati zemlju na način na koji to rade ljudi, barem ne još duži niz godina.
Baka mi je poklonila jedan mali komadić zemlje u Zagorju na kojem se prije nalazio vinograd (slika na vrhu članka), pa ajmo krenuti s time, a ako se pokaže profitabilno, mogu negdje jeftino kupiti veću količinu zemlje i replicirati ideju. Ok, zemlju imam, a što sad? Znam, zasadit ću orahe! Nope - ipak ne. Da sad ne ulazim u sve razloge zašto to nije bilo moguće, reći ću samo da se predugo čekaju prvi plodovi.
Imam ludu ideju - idem zasaditi nasad smokava. Znam da nije tipično za Zagorje, ali smokva je otporna biljka, izdržat će ona. I tako je krenulo!
Otišao sam u jedan vrtni centar i kupio 40 sadnica smokve. Od šogora sam posudio auto (ima karavan) i zaputio se u Zagorje. Na putu sam se sjetio da bih mogao kupiti i gnojivo, ali kako nije bilo odgovarajućeg, kupio sam samo kvalitetniju zemlju za brži rast.
Dan prije sam kupio alat - sve što će vam trebati je štihača, kramp i srp. Imajte na umu da je teren na kojem će se uzgajati smokve jako strm, pa nije moguće na jednostavan način koristiti lopatu, ašov i slično. Ja sam odabrao onaj manji alat, koji se inače koristi na povišenim gredicama.
Odgovori