Klivija je cvjetna sobna biljka, koja se u praksi često puta zamjenjuje s amarilisom. Uzrok tome su relativno slični dugi, uski listovi. Osnovna razlika leži u činjenici kako je amarilis lukovičasta biljka kojoj lišće odumire svake godine dok je klivija prije svega dugogodišnja biljka. Dolazi s područja Južne Afrike, a u Europu, odnosno Englesku prvi put je prenesena sredinom 19. stoljeća.
Postoji nekoliko vrsta kao što su: Clivia caulescens, Clivia gardenii, Clivia miniata, Clivia mirabilis, Clivia nobilis, Clivia robusta. Klivija je inače poznata po svojim zimzelenim listovima koji pomalo podsjećaju na remen.
Zanimljivo je spomenuti kako iz zemlje uvijek izlazi u parovima iz debelog rukavca koji su izvijeni prema van s dužinom preko 60 cm. Cvat se uvijek pojavljuje u kasno proljeće i to nikada iz sredine biljke.
Želite li se poabaviti uzgojem klivije bilo bi dobro znati kako joj prije svega treba osigurati zimsko mirovanje. To je vrijeme kada ju samo treba nadohranjivati, a zalijevanje naravno smanjiti.
Vodite računa da se temperatura upravo u to vrijeme kreće između 10 i 12°C, što je svakako jedan od preduvjeta za uspješno odrađen posao.
Kada se napokon pojavi cvjetni pup pojačajte zalijevanje. Pazite da ih ne premještate prečesto, jer tada se može dogoditi da jednostavno prestanu s cvatnjom.
Zbog svog posebnog poretka listovi se ne mogu okretati za izvorom svjetlosti, zbog čega može doći do slabog, ili nikakvog razvijanja cvjetnih pupova.
U vrijeme vegetacije zalijevajte ju obilno, a tijekom čitave godine vodite računa da listove pršćete i redovito perete. Klivija inače nije zahtjevna biljka i prije svega jako dobro podnosi suhi zrak i centralno grijanje.
Dovoljno je da vodite računa o pravilnom zalijevanju i naravno ne tako čestom premještanju. Uspjet će čak i ako joj ne osigurate dovoljnu količinu svjetla. Klivija cvate u zimu i rano proljeće.
Foto: zrenate / Pixabay
Odgovori