Kopriva (lat. Urtica dioica) je samonikla biljka iz porodice koprivovki (Urticaceae). Kod nas je poznata kao obična kopriva, a uzgaja se zbog svoje ljekovitosti za pripremu čajeva, tinktura i sokova.
Uzgoj koprive seže daleko u prošlost, a i danas je rasprostranjena biljka diljem svijeta. Osobito uspijeva na bogatom i vlažnom tlu. Ime joj dolazi od latinskog imena "uro" što znači "peče me".
Rimski vojnici su je često koristili tako da su trljali dijelove tijela kako bi se ugrijali i potaknuli cirkulaciju. Kopriva se koristila i za izradu tkanine dugi niz godina u prošlosti pa se tako koristila za izradu plahta i stolnjaka. Bila je na popisu biljaka koje su same nicale.
Prije Drugog svjetskog rata iz Njemačke su se izvozile jako velike količine koprive u Veliku Britaniju. Tamnozelena boja koja se dobivala iz koprive za vrijeme Drugog svjetskog rata upotrebljavala se kao kamuflaža vojnicima, a klorofoil iz koprive koristio za eksperimentiranje s lijekovima.
Informacije
Latinski: Urtica dioica
Engleski: Nettle, Stinger
Porodica: Koprivovke (Urticaceae)
Visina: do 150 cm
Srodnici
Uzgoj
Sjeme koprive sije se u proljeće, a možete posaditi odmah i razvijeni korijen koprive ako ga imate.Razvijeni podanci se dijele također u proljeće kada kopriva još nema mnogo listova i kada najmanje pecka. Kopriva se često smatra kao korov, i to kod onih koji nisu upoznati s njezinim pozitivnim stranama i svrhom.
Vrtlari je tako često sijeku, a ni ne znaju da imati koprivu u vrtu donosi brojne pozitivne učinke. Privlači kukce i leptire, a i gusjenicama su odlična hrana. Nije zahtjevna za uzgoj i svako tlo će joj biti pogodno. Korisno je ostaviti kutak prostora u vrtu za ovu ljekovitu biljku.
Održavanje
U proljeće se kopriva sije i dijele se biljke koje su se razrasle. U ljeto procijenite treba li koprivu malo obrezati, zavisno od toga je li se jako proširila. U jesen je potrebno koprive odrezati skroz do tla, dok u zimi nećete imati nikakvog posla s koprivom jer se radi o jako otpornoj biljci.
Zaštita od bolesti
Ne pati od nikakvih štetnika niti nametnika.
Berba
Kopriva se bere u rano proljeće i to tako da joj se odstrane listovi te se koriste dalje u kuhinji kao povrće, za čaj ili kod brojnih pripravaka za ljepotu. Pripazite da berete samo mlade i svježe listove, a prilikom berbe ruke je potrebno zaštititi rukavicama kako se ne bi opekli.
Kopriva u kulinarstvu
Kopriva je ljekovita biljka bogata mineralima i vitaminima te je tako nezamjenjiva u kuhinji. Koristite je tako da svježu ili suhu upotrebljavate za izradu ukusnog i ljekovitog čaja ili je možete skuhati i pripremiti od nje umak poput špinata. Također, izvrsna je i kao juha koja će vas okrijepiti i napuniti tijelo hranjivim tvarima.
Uzgoj koprive je jako bitan i u ostale svrhe. Njezine stabljike daju zelenu boju vuni. Korisne su za tretiranje uši pa se od koprive radi sprej za njihovo suzbijanje. Lako ga možete napraviti i kod kuće i to tako da kantu ubrane koprive prelijte s vodom i ostavite tako desetak dana.
Koristi se i u kozmetičke svrhe za ljepotu kose. Suzbija perut i sprečava opadanje kose, a regeneratori koji u sebi imaju sastojak koprive učinit će kosu mekom i sjajnom. Pripremite i sami regenerator i njime isperite kosu nakon pranja ili tijekom češljanja svaki drugi dan. Dvije velike stabljike koprive kuhajte u litri vode 15 minuta i nakon toga procijedite. Vaš domaći regenerator je spreman za upotrebu!
Nemojte koprivu jesti sirovu jer bi mogla oštetiti bubrege i dovesti do trovanja. Jako je važno dobro je skuhati kako bi bila sigurna za korištenje. Nemojte zaboraviti rukavice jer jako biljke koprive jako peku.
Ljekovita svojstva
Koristi se u mnoge ljekovite svrhe. Ima iznimnu moć da očisti tijelo od toksina pa se često koristi u kurama detoksikacije jer djeluje kao diuretik. Korisna je i kod unutarnjih krvarenja, pomaže kod hemeroida i prirodni je laksativ. Jako je učinkovita kod liječenja svih kožnih bolesti.
Pošto je veliki izvor minerala, pogotovo željeza, koristi se za jačanje organizma i suzbijanju anemije ili slabokrvnosti. Uz to sadrži i velike količine vitamina C koji je neophodan za apsorpciju željeza do stanica.
Foto: sipa / Pixabay
Odgovori