Afrička ljubičica (lat. Saintpaulia ionantha) je biljka iz porodice gesnerijevki (Gesneriaceae). Cvijet koji se lako uzgaja, prilagodljiv je i cvate tijekom cijele godine.
Afrička ljubičica, latinski Saintpaulia ionantha, zeljasta je trajnica koja pripada u porodicu gesnerijevki. Ime je zbog izgleda dobila prema sličnosti ljubičici. Budući da se lako uzgaja, prilagodljiva je, a i cvate gotovo tijekom cijele godine, vrlo je tražena sobna biljka.
Latinski naziv afrička ljubičica dobila je u čast Waltera von Saint Paul-Illairea, njemačkog časnika koji ju je i otkrio na obroncima planine Usambare, u Tanzaniji na jugu Afrike gdje je rasla u humusom bogatim pukotinama. Budući da je otkrivena u Africi, otuda i njezin naziv Afrička ljubičica. Pretpostavlja se da je preko spomenutog časnika stigla u Europu u 19. stoljeću kada je o dvije sadnice ovih ljubičica poslao ocu u Njemačku. Popularnost je stekla u 20. stoljeću zbog lakoće uzgoja.
Ima mesnate baršunaste listove srcolikog oblika, koji su prekriveni dlačicama. Može cvjetati u jednoj ili više boja, a cvjetovi dolaze u raznim nijansama, od bijele, plave i ružičaste pa sve do ljubičaste boje. Rubovi cvjetova mogu biti glatki ili blago zasječeni. Riječ je o biljci manjeg raste koja ne zauzima puno mjesta pa je idealna za uzgoj u stanovima ograničenima prostorom. Vjerojatno neće narasti više od 10 cm nakon kupovine sadnica.
Postoji više od 20 vrsta afričkih ljubičica, a od toga su mnoge zaštićene jer su ugrožene zbog nestanka prirodnih staništa.
Informacije
Latinski: Saintpaulia ionantha
Engleski: African violet
Porodica: Gesnerijevke (Gesneriaceae)
Visina: do 10 cm
Uvjeti: vlažno tlo
Klima: umjerena
Sadnja: tijekom cijele godine
Cvatnja: tijekom cijele godine
Upotreba: ukras
Srodnici
Sadnja
Posadite je u bogatu i hranjivu zemlju, neutralne ili slabo kisele pH vrijednosti. Najbolje će joj odgovarati mješavina perlita i tresetne mahovine. U četiri šalice spomenute mješavine zemlje dodajte tri do četiri velike žlice dolomitskog vapna. Pazite da tijekom sadnje zemlja ne bude suha. Sve od navedenog možete nabaviti u bolje opskrbljenim vrtnim centrima.
Afrička ljubičica se na našim prostorima sadi isključivo kao sobna biljka, a za pravilan rast prepun predivnih cvjetova, trebat će joj svjetlo, ali ne suviše osunčano mjesto. Osigurajte joj minimalno 10 sati svjetlosti dnevno.
Preporučuje se da je držite na prozorskoj dasci, na istočnoj, zapadnoj ili sjevernoj strani kuće kako biste izbjegli direktno sunce, a biljka će pritom dobivati puno svjetla. Uspjet će i na južnoj strani, ali pritom je morate zaštititi od prevelike količine sunca i izravnog svjetla kako ne bi zadobila opekline (zasjenite prostor bijelom folijom). Biljka neće uspjeti ako ćete je držati na sjenovitom mjestu.
Lako možete uočiti da joj nedostaje svjetlosti. Ako tvori malo cvjetova i listovi su joj konstantno usmjereni prema prozoru, premjestite je na neko drugo mjesto gdje će dobivati više prirodnog svjetla tijekom dana.
Previše sunca joj ne odgovara. Pritom bi joj listovi mogli izblijedjeti i na njima bi se mogle pojaviti smeđe pjege.
Ako imate fluorescentnu rasvjetu, neka bude na svjetlu 12 sati na dan, udaljena 30 cm ispod svjetiljke.
Budući da voli vlažne prostorije, odlično će uspijevati i u kupaonici ili u kuhinji. No, u tom slučaju potrebno joj je puno svjetla pa izbjegavajte ove prostorije ako nemaju prozor kako bi biljka dobivala prirodno svjetlo.
Vrijeme sadnje
Afričku ljubičicu možete saditi tijekom cijele godine, budući da se radi o sobnoj biljci koja najbolje uspijeva na ujednačenoj temperaturi od 22°C. Ako ćete ih saditi razmnožavanjem (preko listova), učinite to u ljetnim mjesecima.
Uzgoj
Za uzgoj afričkih ljubičica važna je optimalna temperatura zraka. Naime, ne preporučuje ih se uzgajati na mjestima gdje temperatura ne može pasti ispod 16°C, a najbolje bi bilo kada bi tijekom cijele godine mogli održavati temperaturu od 22°C, uz visoku relativnu vlažnost zraka. Cvast će do temperature od 24°C.
Jednom godišnje promijenite joj zemlju. Trebat će joj svježe organsko tlo za kvalitetan rast, razvoj i cvatnju.
U vrijeme cvatnje redovito uklanjajte ocvale cvjetove kako biste potaknuli stalnu cvatnju. Tako će biljka cvasti tijekom cijele godine.
Budući da su joj listovi prekriveni sitnim dlačicama i ne podnose zalijevanje vodom, na njih bi se lako mogla nakupiti prašina. Prašinu s listova uklonite mekanim kistom, bez prethodnog namakanja.
Ne napadaju je često bolesti, a najčešće koje je mogu pogoditi su različiti oblici truleži (od previše vode i vlage) te pepelnica.
Ako se biljka nalazi na dobrom položaju i redovito je zalijevate, a počela je venuti, vjerojatno je razlog prevelika količina vode. Presadite je i smanjite zalijevanje. Supstrat za afričku ljubičicu mora biti vlažan, ali ne i mokar.
U slučaju da joj listovi počinju žutjeti i da cvatnja izostaje, vjerojatno ne dobiva dovoljne količine svjetla. A ako se na cvjetovima i listovima počinju pojavljivati točkice, biljka je bila izložena prevelikoj količini svjetla, a možda i sunca.
Presađivanje
Afrička ljubičica se presađuje u proljetnim ili ljetnim mjesecima (najbolje u proljeće prije cvatnje). Presadite je kada primijetite da se biljka počela izdizati iz zemlje.
Budući da voli sputani cvjetnjak u kojem će njezino korijenje moći rasti zbijeno, nemojte je presađivati prije nego što prođu otprilike dva mjeseca od sadnje. Također, kod presađivanja birajte posude nešto malo veće od prethodne u kojoj je rasla.
S obzirom na to da ima plitko korijenje i da voli vlagu oko njega, posadite je u plitke lončiće.
Razmnožavanje
Afrička ljubičica se razmnožava u ljetnim mjesecima i to preko lisnih reznica. Za razmnožavanje odaberite zdrave listove. Netom izrasle listove promjera 4 cm s peteljkom dugačkom 1 do 2 cm postavite u pjeskovitu i vlažnu zemlju. Listove možete posložiti tako da budu jedni do drugog ili jedni preko drugih.
Nakon toga, listove prekrijte folijom na kojoj je potrebno prethodno izbušiti rupice i redovito ih vlažite - najbolje bi bilo prskati ih vodom.
Tijekom rasta novih sadnica, temperatura zraka bi trebala biti od 20 do 25°C.
Kada primijetiti da su reznice pustile korijenje (za sedam do deset tjedana), presadite ih u posebne lončanice.
Zalijevanje
Riječ je o nešto zahtjevnoj biljci što se tiče zalijevanja. Voli često zalijevanje, ali nikako po listova pa se preporučuje izbjegavanje vlaženja ili tuširanja listova. Najbolje će joj goditi voda bez kamenca zagrijana do sobne temperature i prethodno odstajala 48 sati.
Kod zalijevanja pripazite da ne zalijevate listove jer bi se zbog toga na njima mogle javiti mrlje koje mogu biti znak raznih oboljenja. Uvijek zalijevajte direktno uz samu biljku, odnosno uz stabljiku i ispod listova ili vodu ulijte u podložak.
U vrijeme cvatnje pojačajte zalijevanje, ali pazite da ne pretjerate jer bi korijen, cvjetovi i listovi mogli početi trunuti. Prije nego što je ponovo zalijete, ostavite sloj zemlje od 15 mm da se osuši.
Gnojidba
Tijekom cvatnje afrička ljubičica se obvezno prihranjuje gnojivom za cvijeće. Kako bi cvatnja bila intenzivnija i ljepše preporučuje se od proljeća do kraja ljeta biljku prihranjivati svaka dva tjedna.
Koristite jednu mjericu tekućeg hraniva koje ima iste omjere fosfata, dušika i kalijeva karbonata i to otopljenog u vodi na jačinu od jedne četvrtine.
Faza mirovanja
Afrička ljubičica nakon cvatnje odlazi u fazu mirovanja koja traje relativno kratko. Nakon završene ljetne cvatnje, u jesen. U tih dva do tri tjedna, biljka se ne prihranjuje i minimalno zalijeva. Time će se ubrzo potaknuti novi period cvatnje.
Pomlađivanje
Budući da se za cjelogodišnju cvatnju afričke ljubičice preporučuje i redovito uklanjanje vanjskih listova, biljka bi s vremenom mogla zadobiti ogoljeli debeli vrat čime će postati nestabilna i manje atraktivnog izgleda. Uz to, mogla bi se izvaliti na jednu stranu.
Mnogi nakon ovog odustaju od daljnjeg uzgoja ove biljke, bacaju je i posežu za novim sadnicama. No, to nije potrebno. Afričku ljubičicu vrlo lako možete pomladiti i u ovoj fazi, nakon čega ćete ponovo dobiti predivnu biljku prekrasnih cvjetova i bogatih listova.
Da biste afričku ljubičicu pomladili trebat će vam vlažan i kvalitetan supstrat s visokim udjelom treseta. Premjestite je u teglice gornjeg promjera 10 do 15 cm.
Kada ste biljku izvadili iz stare teglice, provjerite u kakvom je stanju korijenov vrat. Postoji mogućnost da je zaražen truleži i nametnicima. Odstranite skalpelom donji dio korijenja, tako da vam ispod prvih listova ostane otprilike 3-4 cm dug korijenov vrat. Ako ste primijetili trulež, odrežite sve do zdravog dijela. Posljednji rez obvezno učinite prethodno dezinficiranim skalpelom kako biste bili sigurni da na biljku niste prenijeli bolesti i štetnike iz ranije odrezanog dijela.
Provjerite nalaze li se na biljci suhe peteljke i listovi. Odstranite i sve cvjetne pupove i cvjetove. Biljka se sada mora usredotočiti na razvoj korijenja pa sva energija mora biti usmjerena prema njemu, a ne prema cvjetovima. Bit će vremena za cvatnju.
Ako vam je vrat biljke i dalje predugačak nakon što ste uklonili stare listove i cvjetove, skratite ga na dužinu od otprilike 5 cm. Nakon toga, sastružite vrat biljke. Time ćete potaknuti bolje zakorjenjivanje i razvoj postranih izboja.
U lončić za sadnju postavite supstrat, ali nemojte ga previše utiskivati kako bi se u njemu zadržao zrak. Prstom napravite rupu u supstratu pa u nju položite nježno vrat afričke ljubičice. I donji dio listova može manjom površinom uđu u supstrat. Ako mislite da biljku potrebno učvrstiti, lagano utisnite supstrat. Ovdje je potreban poseban oprez jer što se u zemlji nalazi više zraka, to je izglednije da će se biljka primiti.
Lončić položite na podložak napunjen vodom. Supstrat će ravnomjerno povući vodu iz podloška, ali samo ako je prilikom sadnje bio vlažan. Suh supstrat neće moći skupiti dovoljno vode.
Nakon dvije minute, lončić umetnite u najlonsku vrećicu i zatvorite je gumicom. U vrećici će se održati povoljna vlažnost, što će spriječiti sušenje afričke ljubičice. Prije nego biljku zatvorite u vrećicu, upuhujte lagano zrak. Godit će joj doza ugljičnog dioksida.
Biljku stavite na mjestu jakog, ali ne i izravnog svjetla. Provjerite ga povremeno. Mekani listovi upućuju na to da biljka nema dovoljno vode pa je u tom slučaju zalijte.
Nakon otprilike mjesec dana, biljka bi trebala razviti novi korijen. Kada procijenite da biljka ne bi više mogla uvenuti, povremeno otvarajte vrećicu i pritom je svaki put ostavite sve duže otvorenu. Ako ne vene i kada je vrećica potpuno otvoreno neko vrijeme, tada je možete potpuno ukloniti iz vrećice i čekati prvu cvatnju.
S vremenom će se supstrat u teglici malo slegnuti. To je sasvim normalno, a vi tada dodajte biljci još malo svježeg supstrata što će goditi korijenovom vratu koji će pustiti još više korijenja.
Foto: Kourilek / Pixabay
Odgovori