Ananas (lat. Ananas comosus) je tropska biljka iz porodice tamjanikovki (Bromeliaceae). Uzgaja se zbog jestivog mesnatog ploda ugodnog mirisa i kiselkastog okusa.
Ananas je zeljasto voće ukusnih plodova. Plodovi su mu uski i valjkasti iz kojih prvi vrhu izbijaju šiljasti listovi. Boja plodova varira od zelene do žute boje. Ananas je u cijelosti prekriven mnogobrojnim ispupčenjima.
Razlikujemo divlje plodove i plodove za uzgoj. Kod divljih plodova listovi su više šiljasti pri vrhovima i daju sjeme, dok su moderne sorte za uzgoj prekrivene glatkim listovima, a plodovi su im manji i ne daju sjeme. Tradicionalne sorte ananasa znale su težiti i do 8 kg.
Na našim područjima ananas se obično uzgaja kao ukrasna biljka i to se najčešće koristi kultivator anansa Variegatus s listovima koji su obrubljenim bijelom bojom. Plodovi takvog ananasa nisu jestivi.
Kada je biljka ananasa dovoljno velika i snažna, pustit će prve cvjetove iz kojih će se kasnije razviti plod ananasa. No, trebat ćete biti strpljivi jer da bi se to dogodilo, trebat će proći dosta vremena. Ananasu će za rast biti potrebno i puno svjetla i sunca, minimalno osam sati svakoga dana. I plod ananasa se sporo razvija pa će trebati neko vrijeme dok ne naraste i bude zreo za berbu i jelo.
Informacije
Latinski: Ananas comosus
Engleski: Pineapple
Porodica: tamjanikovke (Bromeliaceae)
Visina: 1 do 1,5 m
Uvjeti: vlažna tla
Klima: topla, tropska i suptropska
Sadnja: tijekom proljeća
Berba: 3 do 6 mjeseci nakon sadnje, ovisno o sorti
Upotreba: prehrana, kozmetičke svrhe
Srodnici
Sadnja
Pošto se radi o tropskoj biljci, najbolje uspijeva na Havajima zbog iznimno pogodnih klimatskih uvjeta za rast. Potrebne su mu jako visoke temperature tla i zraka te visoka vlažnost, pogotovo za vrijeme rasta i dozrijevanja. Uz sve to bit će mu potrebno i mnogo komposta i svjetlosti. Za rast koristi puno prostora pa ako ćete ga uzgajati u loncima pripazite da mu osigurate dovoljno mjesta. Na plantažama se može naći jedan ananas na jedan kvadratni metar.
Uzgoj ananasa u lončanicama započinje na isti način kao i uzgoj na plantažama ananasa, a to je iz vršnih izboja, odnosno reznica lisnatog vrha ploda.
Da biste uzgojili ananas, potrebno je uzgojiti korijenje, a za to postoje dvije metode. U prvoj metodi preporučuje se da odrežete vrh ananasa i stavite ga u posudu u koju ste ulili vodu. Nakon toga, ananas je dovoljno ostaviti na suncu kako bi pustio korijenje. Druga metoda govori da prvo treba odrezati zeleni vrh, odmah uz sami plod ananasa. Nakon toga, skinite, skinite donje slojeve zelenih listića, sve dok ne ostanu samo dugi listovi. Ananas bi sada trebao biti nalik poriluku. Takvog ga stavite u vodu i čekajte da pusti korijenje. To bi se trebalo dogoditi od tjedan dana do dva tjedna.
Naša preporuka je da isprobate obje metode kako biste vidjeli koja je učinkovitija. Kada dobijete biljku ananasa s korijenjem, posadite ga u veliku posudu.
Budući da je ananas velika biljka s dugim listovima, treba joj puno prostora. Preporuča se da ga odmah posadite u veliku posudu. Kanije ga presadite prema potrebi i to u proljetnim mjesecima. Želite li ananas posaditi u svom vrtu, budite sigurni da mu odgovara klima jer bi mu mogle naštetiti hladne zime. Ako mu to ne možete osigurati, uspjet će dobro i kao sobna biljka, samo bez velikih i mnogobrojnih plodova.
Da bi ananas dobio prve plodove, trebat će proći dosta vremena. Biljka prvo treba ojačati, a nakon toga se presaditi u veću posudu. Moguće je da u našem podneblju nikad neće ni biti plodova.
Tlo
Prije sadnje, na dnu posložite sloj kamenčića radi što bolje stabilnosti i drenaže.
Zemlja u kojoj ćete posaditi ananas mora biti nutritivno bogata. Obogatite je humusom i gnojivom, i to u velikim količinama. Osigurajte mu i prozračnu zelju jer je korijenu za razvitak potrebno zraka. Nemojte pritiskati i nabijati zemlju oko biljke.
Pošto cvatnju biljke potiče etilen, uz biljku možete postaviti zrele jabuke ili na vrh supstrata posložite kore od jabuke. Raspadanjem kora, zemlja će dobiti etilen.
Temperatura tla za kvalitetan rast bi trebala biti od 21 do 32°C.
Gnojivo
U početku ananas prihranjujte svaka dva tjedna i to tekućim gnojivom podjednakog NPK omjera. Neka koncentracija bude duplo slabija nego za ostale lončanice. Tijekom hladnijeg razdoblja prihranjujte ga rjeđe, dovoljno je jednom mjesečno.
Kasnije će ga trebati gnojiti dva puta godišnje, u veljači i u srpnju. Koristite ekološka gnojiva.
Temperatura
Nakon što posadite ananas pa sve dok ne krene intenzivni razvoj listova, ananas bi trebalo držati u polusjeni. Poslije toga, postepeno se sve više izlaže svjetlosti i izravnom suncu. Tijekom ljetnih mjeseci biljka ne smjela biti na izravnom suncu jer to može oštetiti njezine listove. Pred kraj zime i početkom proljeća, biljci će trebati nekoliko sati direktnog sunca kako bi se potaknuo razvoj ploda.
Kod uzgoja ananasa temperatura ne bi smjela pasti ispod 10°C, a tijekom cijele godine optimalne su temperature od 18 do 29°C.
Voda
Ananas je potrebno redovito zalijevati u malim količinama, ali tek kada primijetite da se zemlja osušila. Da bi biljka dobro napredovala potrebna mu je visoka vlažnost zraka pa budite posebno oprezni ako ga imate u zatvorenom prostoru.
Uzgoj ananasa u stanu
Ananas se lako može uzgojiti u kući ili stanu kao sobna biljka. Da biste dobili sadnicu ananasa, trebat ćete vršak ploda. Vršak ananasa se odreže s 25 mm ploda te se obreže mesnati dio do tvrde sredine iz koje rastu listovi.
Tako odrezani vršak obvezno se ostavi da odstoji dva do tri dana jer bi u protivnom biljka mogla istrunuti. Donje listove obrežite, a vršak ananasa položite u pijesak.
Za rast ananasa potrebno je zadovoljiti određene vremenske uvjete, a to su toplo i svjetlo mjesto i temperatura zraka oko 23°C.
Nakon mjesec dana biljka je spremna za sadnju. Posadite je u lonac promjera 13 cm i po potrebi je poduprite kolcem. Sadnicu ananasa posadite u mješavinu treseta, pijeska i vlaknastog tla. Vlaknasto tlo trebalo bi prevladavati u tegli, dakle stavite ga duplo od količine preostale dvije zemlje.
Sobna temperatura za rast ananasa mora biti viša od 18°C. Zemlja ne smije nikada biti previše vlažna pa se preporučuje redovito prskanje vodom.
Redovito održavajte biljku, a tijekom rasta joj omogućite redovitu prihranu i zalijevanje. Postoji mogućnost da i sobni ananas rodi plodovima, ali oni vjerojatno neće biti jestivi.
Održavanje nasada
U proljeće reznice posadite u lonce, a u ljeto ih otklonite. U jesen očistite biljke za zimu, a zimi pripazite da održavate toplinu. Razmnožavanje sjemenom ananasa nije moguće.
Mlade biljke koje ste posadili u ljeto trebat će presađivanje u proljeće u lonce gdje ih ostavite da rastu godinu i pol. Presadite ih tijekom sljedećeg proljeća i u ljeto ili početkom jeseni će dati plodove. Svake godine presađujte i uklanjajte višak mladica ili uvenule plodove. Kod dobro uzgoja ananas će davati plodove od pet do deset godina.
Zaštita od bolesti
Ananasu najviše štete šiljaste uši koje se mogu kontrolirati prskanjem sapunima.
Berba
Zdrave biljke daju plodove nakon godine i pol. Berite ih kada primijetite da su poprimili lijepu žutu ili zelenu boju. Dobro ga je ubrati prije nego što skroz dozre zbog toga što ćemo tako produžiti njegovu svježinu.
U kućnim uvjetima prvi plod ananasa možete očekivati za pet godina. Postoji mogućnost da se plod razvije i ranije, za oko dvije godine, ali to se može dogoditi samo u idealnim uvjetima. Plod koji se razvije u zatvorenom prostoru, kao sobna biljka, malen je, ali neodoljivog mirisa i okusa.
Skladištenje
Pohranite ga na hladno i suho mjesto te ga tako možete čuvati i do nekoliko tjedana.
Ljekovita svojstva
Ananas spada u jedno od najljekovitijih voća. Bogat je mineralima i vitaminima pa se tako ističu željezo, kalcij, magnezij, kalij i cink, a od vitamina u njemu su zastupljeni vitamini skupine B, C i E.
Ananas se često konzumira u brojnim dijetama jer ima jako malo kalorija i veliku vrijednost. Samo jedna šalica ananasa ima oko 80 kalorija. No, pripazite ako imate povišeni šećer ili bolujete od dijabetesa jer je ananas jako sladak i ima čak 15 g šećera.
Ananas sadrži i probavni enzim bromelain koji pomaže u održavanju zdravlja probave i smanjuje nadutost. Možete ga naći jedino u svježem ananasu jer ga termička obrada može uništiti. Često se koriste i kapsule bromelaina jer pomažu spriječiti upale nakon operacije te kod upala sinusa i bolova od osteoartritisa.
Starije osobe i osobe koje imaju krhke kosti trebale bi redovito jesti ananas jer ima puno mangana. Osim toga, velike količine bakra mogu pomoći tijelu u proizvodnji hemoglobina te spriječiti stvaranje krvnih ugrušaka. Uključite li ananas u svoju prehranu, smanjite ćete oštećenje očiju za čak 35%.
Mogu se čak i listovi upotrijebiti za zdravlje tijela. Oni se koriste za pripremu čaja. Ovi ukusni plodovi svojim hranjivim sastojcima zaštitit će tijelo od stresa te utjecati na zdravlje probave. Koriste se često i u službi ljepote kao pripravak za maske za lica.
Ananas u kulinarstvu
Ananas se jede kao sirov tako da se oguli vanjska kora te se nakon toga ananas nareže. Bit će ukusni njegovi džemovi i sokovi, a često se može naći i kao konzervirano voće. Ananas je često i sastav ukusnih torti. Naš izbor su ananas torta i voćna torta od ananasa uz čije okuse ljeto duže traje.
Slatkoća ananasa prepoznate je posebice u azijskoj kuhinji gdje se koristi za kombiniranje sa slanim jelima, a može ga se naći i na nekim vrstama pizze i hamburgera. Dat će poseban okus osvježavajućim slatkim ili slanim salatama. Dodajte ga u smoothie i njime zdravo započnite dan.
Kako izrezati ananas
Ananas pripada u skupinu egzotičnog voća pa ako ste ga tek nabavili možda ne znate od kuda krenuti i kako doći do jestivog ploda?
Za početak ananas položite na tvrdu podlogu po dužini. Odrežite mu vrh na kojem se nalaze i listovi te dno. zatim ga po dužini narežite na kolutove široke 1,5 cm.
Uzmite oštri nož i njime obrežite koru sa strane, a vrhom noža odrežite tvrdi središnji dio.
Rezanje ananasa na četvrtine
Ananas se često poslužuje tako da se reže na četvrtine. Primjerice kao dinja. U ovom slučaju odrežite mu samo donji dio pa ga po dužini narežite na četvrtine s listovima i korom. Po želji, sa svake četvrtine uklonite koru i tvrdi dio sredine tako da svaku četvrtinu polegnete na tvrdu površinu s korom položenom prema dolje pa s oštrim nožem meso uklonite od kore. Meso ananasa narežite na ploškice okomito.
Želite li ananasu podariti još egzotičniji okus, prelijte ga nekim voćnim likerom. Posebno će mu pasati liker od višanja ili trešanja.
Zanimljivosti
Rodna vrsta Ananas obuhvaća nekoliko trajnica porijeklom iz Pragvaja i Brazila. Pripada porodici Bromeliaceae koja broji čak 2.000 vrsta. Od njih su najpoznatije sobne biljke iz rodova Billbergia, Aechmaea, Neoregelia, Guzmania, Vriesea i Tillandsia. Vrste iz spomenutog roda Ananasa ne uzgajaju se često kao sobne biljke, a kao ukrasna biljka najpoznatiji je Ananas bracteatus (crveni ananas).
U prošlosti se uzgajao najviše u Srednjoj Americi te je tako za vrijeme Kolumba bio jedan od zanimljivih plodova kojeg je i on s užitkom jeo. Ananas se smatrao kao vrlo vrijedno egzotično voće i radi njegovih plodova bio je često centar divljenja. Već do kraja 16. stoljeća proširio se iz Amerike u Kinu i na Filipine te na Javu. Ubrzo je postao poznat i u zapadnoj Africi. U Nizozemskoj je već u 17. stoljeću proizveden pod staklenikom i od tamo je izvožen u Englesku. Engleski plemići postali su ludi za ovim egzotičnim voćem te je od tada krasio i njihove vrtove.
Ananas comosus (pravi ananas) izgledom je sličan jukama i agavama. Kao voćna vrsta koja daje plodove, najviše se uzgaja na području Južne Amerike, odnosno u Meksiku gdje postoje velike plantaže ananasa. Tamo se on uzgaja u komercijalne svrhe. Takve iste plantaže postoje i u tropskim dijelovima Azije i Afrike. Tamo se koriste i listovi ananasa, i to u prehrani stoke.
Važno je spomenuti da domaći ananas neće biti tako velik i pravilan poput onih iz trgovina, ali će zato biti neusporedivo ukusniji. Znat ćete da je ananas zreo po njegovom neodoljivom mirisu. Kada jednom probate domaći ananas, shvatit ćete da vam se trud isplatio jer tako ukusan ananas nemoguće je kupiti.
Foto: Manfred Richter /Pixabay
Odgovori