Batat (lat. Ipomoea batatas) je gomoljasta višegodišnja biljka iz porodice slakovki (Convolvulaceae). Uzgaja se radi jestivog zadebljanja korijena i hranjivih mladih listova.
Batat su Europljani donijeli iz Novog svijeta. Uzgoj slatkog krumpira ili batata često se poistovjećuje s pravim krumpirom, iako uopće nisu u rodu. Uzgaja se radi hranjivog i jestivog korijena punog škroba i jestivih mladih listova. Slabootporna je všegodišnja biljka. Ispod kore je obično žut ili narančast.
Poput svih ostalih vrsta narančastožutog voća i povrća, batati su isto tako bogat izvor beta-karotena iz kojeg dolazi vitamin A. Poznato je kako samo jedan gomolj pruža preko 100% potrebne dnevne količine vitamina A i više od trećine preporučene količine vitamina C. Bogat je i ugljikohidratima te će vam na taj način dati energiju, a njegovi listovi i gomolji imaju antibakterijske tvari.
Prilikom konzumiranja savjetuje se korištenje kore batata. Upravo se u njoj nalazi najveći dio vlakana. Svaki dan je dovoljno pojesti jedan batat oko 150 g, što je jednako porciji voća i povrća.
Informacije
Latinski: Ipomoea batatas
Engleski: Sweet potato
Porodica: slakovke (Convolvulaceae)
Visina: 70 - 110 cm
Uvjeti: glinasto i pjeskovito tlo
Klima: kontinentalna i mediteranska klima
Sadnja: sredinom travnja (mediteransko područje), sredinom svibnja (kontinentalno područje)
Berba: 100 - 130 dana nakon sadnje
Upotreba: prehrana, medicinske svrhe
Srodnici
Uzgoj
Sadnice iz mladica veličine do 20 cm odrežite ispod listova te obvezno odstranite donje listove. Postoji i mogućnost da stavite nekoliko gomolja u plitice napravljene od pjeskovitog i vlažnog tla te ostavite na toplom dok prokliju. Kada su velike oko 20 cm, odrežite ih do 5 cm iznad tla.
U tropima se sade na končano mjesto početkom kišnih sezona. Sade se na povišeno i to na udaljenostima od 1 metra. Razmak između biljaka bi trebao biti oko 30 cm, a pri sadnji ostavite biljku malo iznad tla. Ako ćete saditi gomolje, potisnite ih u dubine do 10 cm. Ako imate mogućnost saditi biljku na pjeskovitom i dobro ocijeđenom tlu, nije potrebno da ih sadite na povišene brazde.
Idealne temperature za uzgoj slatkog krumpira kreću se od 20 do 26°C. Mraz im smeta jer ubija i gomolje i listove. Potrebna mu je velika količina padalina pa će najbolje uspijevati u kišnim predjelima. Vlažnost mu je najpotrebnija kada biljka raste, dok im je potreban suh period kada sazrijevaju gomolji. Gomolji su najkvalitetniji i najrodniji kada je dan što dulji.
Tlo mora biti dobro ocijeđeno, ali potrebna je i vlažnost. Možete prije sadnje dodati i malo organskih tvari. Zalijevanje nije potrebno ako se počne saditi u kišnoj sezoni. Kada uočite da su se biljke formirale, oko njih posipajte gnojivo u granulama. Ponekad je dobro podignuti stabljike kako bi spriječili truljenje.
U hladnijim klimama možete batat uzgajati i u zatvorenom prostoru. Tada bi temperatura trebala biti do 25°C. Po 4 sadnice sadite u jedan lonac kojeg ste dobro napunili kompostom. Održavajte dobru vlažnost biljke skroz do sadnje u staklenik. Obrezujte biljke duže od pola metra.
Održavanje
U proljeće neka sadnice budu na izvoru topline i u zatvorenom prostoru. Osigurajte im vlagu. U ljeto redovito plijevite i dobro zalijevajte. Po potrebi ih obrezujte. Jesen je rezervirana za berbu gomolja. Sačuvajte pokoji za iduće usjeve. U zimi je važno održati kompost vlažnim.
Zaštita od bolesti
Listove može napasti plijesan, a trulež se može pojaviti na dnu stabljike i na gomoljima. Provjeravajte gomolje . Batat koji raste pod zaštitom mogu napasti pauk i mušica.
Berba
U povoljnim uvjetima gomolji mogu dozreti već za 5 mjeseci. Izvucite ih dok još nisu u potpunosti zreli ili pričekajte da biljka počne žutjeti. Prilikom vađenja gomolja pripazite kako ga ne bi oštetili. Možete koristiti svježe ili spremite za sušenje. Idealno mjesto će biti hladno i tamno, a osušit će se za sedam dana.
Batat u kulinarstvu
Ovu biljku krasi velika hranjiva vrijednost. Posjeduje velike količine vitamina C i ima dvostruko više kalorija od pravog krumpira. Prije pripreme dobro ga operite i ogulite i kao takvog ga dalje možete pripremati kao i obični krumpir. Kuhajte ga, pecite ili pirjajte. Slatki krumpir tradicionalno se koristi u Americi kao prilog za ručak za Dan zahvalnosti. Možete iskoristiti i listove tako da ih prije upotrebe prokuhate na pari.
Slatki krumpir se autohtono uzgajao u Peruu, a i danas ga najčešće nalazimo u tropima. U Europu je prvi put prenesen putem Kolumba u Španjolsku. U Engleskoj se koristio i kao afrodizijak. Danas se često uzgaja i u Hrvatskoj.
Prilikom kupovine pazite da kupujete glatke i suhe gomolje koji nisu smežurani, proklijali ili možda truli. Potražite batate najtamnije kore, jer se tu nalazi obilje hranjivih tvari. Čuvajte ih na hladnom i tamnom mjestu, ali ne u hladnjaku.
Foto: ivabalk / Pixabay
Odgovori