Kikiriki kaktus (lat. Echinopsis chamaecereus) je biljka iz porodice kaktusa (Cactaceae). Uzgaja se zbog izgleda sličnom kikirikiju, a prilično je jednostavan za održavanje.
Kikiriki kaktus jednostavan je za održavanje, a predivnog izgleda, tako da je idealan za početnike. Grane spomenutog kaktusa nalik su kikirikiju po čemu je i dobio ime. Uzgaja se diljem svijeta, a najčešće kao ukrasna sobna biljka.
Potječe iz Argentine, a otkrio ga je talijanski botaničar Carlo Luigi Spegazzini. Iako je pomalo sličan Echinopsis silvestrii kaktusu, riječ je o drugoj vrsti. Naime, na svijetu ima preko 1.750 vrsta kaktusa. Budući da su neki vrlo slični, lako dolazi do zabuna.
Krasi ga zanimljiv izgled stabljike koje izgledaju poput prstiju, a kako rastu, tako se sve više rasprostiru izvan posude. Tijekom proljeća i ljeta, dobivaju predivne crvene ili svjetlo narančaste cvjetove koji su specifični po tome da su tijekom dana širom otvoreni, a kada padne mrak, zatvaraju se. Iako predivni, cvjetovi ovog kaktusa cvjetaju otprilike samo sedam dana, s time da se ne moraju pojavljivati tijekom svake sezone.
Riječ je o relativno malenoj biljci koja najviše dolazi do izražaja uzgajajući se kao sobna biljka. Raste otprilike 30 cm u širinu i 15 cm u visinu. Širina stabljike mu je 1,3 cm, a svaka posjeduje šest do devet bodlja bijele boje. Stabljike ne bilježe pravilan rast, već rastu nepravilno. Kada naraste do maksimalne visine, počinje se širiti poput grozdova po posudi gdje je posađen. Korijen mu je plitko položen u zemlji.
Bodlje kikirikija su mekane i na njega se nemoguće ubosti. To ga čini idealnom biljkom i u kućanstvima s malom djecom i kućnim ljubimcima.
Želite li prostoriji u vašem domu podarite dašak egzotike i dinamike, posadite ovaj kaktus čije ćete cvjetove s nestrpljenjem očekivati svake sezone!
Informacije
Latinski: Echinopsis chamaecereus
Engleski: Peanut Cactus
Porodica: Kaktusi (Cactaceae)
Visina: do 30 cm
Srodnici
Sadnja
Bez obzira na to gdje ga želite posaditi (otvoreno, zatvoreno, tegla), ovaj kaktus voli dobro propusna tla koja se brzo suše. Ako mu ne osigurate takve uvjete, uzgoj neće biti moguć. U teškim i vlažnim supstratima vrlo brzo će početi trunuti.
Preporučuje se posaditi ga u unaprijed kupljenu zemlju koja je pogodna za uzgoj kaktusa. Možete je nabaviti u svim bolje opskrbljenim prodavaonicama.
Ako želite pripremiti svoju zemlju za sadnju, u dva dijela pijeska dodajte po jedan dio treseta i ilovače. Tome dodajte još malo sitnog šljunka koji će pomoći održavati tlo dreniranim.
Osim toga, zemlju možete pripremiti i tako da jednom dijelu zemlje koje se nalazi u vašem vrtu ili jednom dijelu ilovače, dodate pola dijela pijeska i dva dijela humusnog tla. Dobre uvjete za drenažu možete osigurati uz kamenčiće ili upotrebom stare cigle. Uz njih, uspješno ćete se riješiti viška vode koji se možda nalazi u zemlji.
Vremenski uvjeti
Budući da se najčešće uzgaja u posudama koje su tijekom zimskih mjeseci u zatvorenom prostoru, a tijekom ljeta na otvorenom, važno je spomenuti da, iako je riječ o kaktusu koji voli vrućinu, ovaj može izdržati temperature do -8°C. Stoga, slobodno ga možete ostaviti vani i u kasnu jesen. Kada temperature još više počinju padati, unesite ga na zatvoreno.
No, nemojte ga tijekom zime držati na suviše toplom mjestu. Stavite ga u zatvoreno, ali na hladno mjesto. Ako će tijekom zime biti na jako toplom mjestu, neće cvasti iduće sezone.
Gnojidba
Jednom godišnje kaktus je potrebno pognojiti i to prije vegetacijske sezone, odnosno na samom početku proljeća. Od travnja do kolovoza, kaktus je potrebno zalijevati, ali i u vodu dodati tekuće gnojivo.
Gnojidba tijekom zimskih mjeseci nije potrebna jer biljka tada mora mirovati.
Voda
Kikiriki kaktus potrebno je zalijevati tijekom vegetacije i rasta. No, nemojte ga nikada zalijevati prije nego što provjerite suhoću tla. Ako je zemlja suha na dubini od 1 do 2 cm, kaktus je potrebno zaliti.
Tijekom ljetnih mjeseci, potrebno ga je nešto češće zalijevati, ali nikada nemojte pretjerati. Između zalijevanja uvijek provjerite vlažnost zemlja. Naime, zemlja bi trebala biti potpuno suha.
Kada zalijevate kaktus, nikada to nemojte činiti uz samu biljku gdje se nalazi i njezin korijen. Zalijevajte ga sa strane, a biljka će uzeti vode koliko joj je potrebno.
U vrijeme zimskog mirovanja, biljku zalijevajte minimalno. Ako se tijekom zime nalazi u prostoriji čija se temperatura kreće od 5°C na više, zalijte ga jednom mjesečno, odnosno kada se zemlja skroz osuši. Ako ga držite na hladnijem mjestu gdje mu je osigurano pravo zimsko mirovanje, nije ga potrebno uopće zalijevati.
Kako zima odmiče i približava se proljeće, zalijevajte ga češće, ali uvijek pazite da ne pretjerate kako ne bi istrunuo.
Uzgoj
Riječ je o biljci koja se jednostavno uzgaja i čija njega nije komplicirana. Možete ga uzgajati u teglama ili visećim košarama. U našim područjima najbolje će uspijevati ako se uzgaja kao sobna biljka, no u područjima tople klime može se lako držati u vrtu tijekom cijele godine.
Budući da se lako održava, a i brzo raste, kikiriki kaktus će vrlo brzo postići svoj maksimum rasta, ali i ljepote.
Uzgoj ovisi o uvjetima gdje se uzgaja. U području s vrućim ljetima i blagim zimama (Arizona, Kalifornija, Teksas, južna Florida) cijele godine može rasti na otvorenom, a tijekom ljetnih mjeseci bit će mu potrebna lagana sjena.
U ostalim područjima moći će se uzgajati samo kao sobna biljka. Tijekom zime ga unesite u zaštićeni prostor, a u ljetnim mjesecima, kada ga stavite na otvoreno, neka bude na mjestima okupanima suncem.
U zatvorenom mu treba puno topline, svjetlosti i sunca. Stavite ga na mjesto gdje će tijekom cijelog dana dobivati dovoljno svjetlosti, a povremeno i sunca. Nemojte ga izlagati prevelikim zrakama sunca jer mu to može štetiti. Cvjetovi bi mu mogli početi blijediti što će utjecati na njegov lijep i egzotičan izgled.
Njega
Netom prije nego što se razviti pupoljke, stavite ga na stalno mjesto gdje će započeti cvjetanje. Kada jednom počne cvasti, ne smije se premještati ili izlagati velikim temperaturnim razlikama jer bi to moglo dovesti do sušenja biljke. No, pri kraju cvatnje, kada njegovi cvjetovi počinju sve više blijediti, premjestite ga uz sam prozor ili na otvoreno ako uvjeti to dopuste. Kada završi cvatnja, tijekom ljeta, osigurajte mu puno sunca.
Nakon zimskog mirovanja, dolaskom proljeća i toplijeg vremena, kaktus povremeno iznosite na otvoreno kako bi se prilagodio novim vremenskim uvjetima. Nemojte ga iznijeti odmah i ostaviti vani jer bi mogao doživjeti stres.
Kada primijetite stare stabljike smeđe boje i drvenastog izgleda, potrebno ih je ukloniti.
Kaktus se povremeno može malo osušiti, smanjiti i stisnuti, ali riječ je o prolaznom stanju.
Nije potrebno orezivanje.
Razmnožavanje
Razmnožavanje je moguće iz presadnica i iz sjemena cvjetova.
Svake dvije do tri godine, kaktus se može presaditi, a cijeli proces se mora obaviti nakon njegove cvatnje.
Odlomite članak biljke i posadite ga u posebnu posudu i supstrat za kaktuse (vlažno i dobro drenirano). Ne morate brinuti o rani koju će kaktus pritom zadobiti. Ona će se brzo osušiti i zarasti.
Reznice kaktusa se jako brzo i lako primaju, ali pod uvjetom da budete oprezni tijekom sadnje. Naime, ovaj kaktus ima jako krhke izdanke koji mogu lako puknuti pa oprezno rukujte njima.
Foto: Moni Sertel / CC
Odgovori