Pomelo (lat. Citrus grandis) je suptropska biljka iz porodice rutovki (Rutaceae). Uzgaja se zbog žutih plodova debele kore i sočne unutrašnjosti, sličnih grejpu.
Pomelo, kojeg još zovemo i šedok (po njegovom engleskom nazivu Shaddock), citrusno je voće najviše slično grejpu. Kod nas je manje poznati agrum koji čini posebnu vrstu citrusa, a ne hibrid, kao što se često misli. Latinski mu je naziv citrus grandis ili citrus maxima, što mnogo govori o karakteristikama njegova ploda. Pomelo se, naime, smatra najkrupnijim citrusom. U odgovarajućim uvjetima, jedna voćka može narasti do težine od 3, pa čak do 5 kilograma, promjera do 25 cm, dok u slabijim uvjetima ima oko 1 kg.
Pomelo se da danas uzgaja u mnogim egzotičnim krajevima, a kod nas u onim toplijim, koja više odgovaraju agrumima za rast. Biljka se može križati s ostalim citrusima, pogotovo mandarinama i limunom. Ipak, ne uzgaja se tako često, možda i zbog toga što treba 8 godina od sadnje da biljka počne davati plodove.
Odraslo stablo naraste do 15 m, nepravilnog debla promjera 30 cm. I grane su mu nepravilnog oblika, često tanke. Odraslo stablo na granama ima i bodlje, nastale iz dlačica karakterističnih za mladice. Listovi pomela su kožasti, tamnozeleni i sjajni s gornje strane, a dlakavi s donje. U vrijeme cvjetanja rastu mu bijeli, zvjezdasti cvjetovi koji oprašivanjem daju plodove.
Informacije
Latinski: Citrus grandis, Citrus maxima
Engleski: Pomelo, Pummelo, Shaddock
Porodica: Rutovke (Rutaceae)
Visina: do 15 m
Uvjeti: sve vrste tla, od pjeskovitog do glinastog
Klima: tropska
Sadnja: sadnja iz sjemena tijekom cijele godine
Berba: prva berba 8 godina nakon sadnje
Upotreba: prehrana, medicina
Srodnici
Sadnja
Ako pomelo sadite iz koštica, njih dva do tri mjeseca prije sadnje treba dobro oprati i osušiti te čuvati na suhom mjestu. Prije sadnje treba ih staviti u toplu vodu i tamo držati 24 do 48 sati. Zemlju za sadnju pripremimo tako da u vruću vodu stavimo kokos-humus i ostavimo da odstoji desetak minuta. Kada nabuja, u njega pikiramo sjemenke, stavimo ih u visoku, plastičnu posudu i zatvorimo poklopcem. Ostavimo tako da sjeme proklija, važno je samo otvarati posudu nekoliko sati svaki dan kako bi se prozračila i eventualno je zaliti mlakom vodom ako je presuha. Klice se presađuju u tegle za cvijeće kada dosegnu 7 cm visine.
U tlo se pomelo presađuje u razmacima od 3,5 do 4 metra. U prvoj ili drugoj godini uzgoja biljka se mora cijepiti, a to se može učiniti i s drvom istog ploda.
Tlo
Pomelo najbolje raste na niskim nadmorskim visinama. Odgovaraju mu i mjesta uz rijeke, čak i ona koja plave. Uspijeva na muljevitim tlima, pogotovo onima zaslanjenima do 2%. Na takvim tlima plodovi pomela su sočniji i ukusniji. Iako pomelo raste i na vapnenastim tlima, plodovi koji se dobiju su manji i stablo se nekada ne uspije održati.
Kod uzgoja sadnica pomela, klice duge 7 cm sade se najprije u supstrat za kaktuse, a kada korijen ojača i stabiljke narastu na 15 do 20 cm, presađuju se u pjeskovitu zemlju.
Temperatura
Budući da pomelo raste u tropskoj i suptropskoj klimi, za uzgoj mu je potrebna viša godišnja temperatura. Najviše mu odgovara srednja na mjestima gdje je godišnja temperatura oko 28°C.
Voda
Za dobro uspjevanje pomela potrebno je mnogo vode. Budući da raste u suptropskim i tropskim područjima, pogotovo uz rijeke, čak i one koje plave, pomelo je potrebno uzgajati na mjestima gdje padne najmanje 1500 mm vode godišnje.
Orezivanje i rezidba
Pomelo se orezuje kao i svi ostali agrumi - više iz estetskih razloga nego iz potrebe, kako bi im drvo bilo i ukrasno. Ipak, budući da ovaj citrus cvjeta nekoliko puta godišnje, treba paziti kada ga orezivati. Rezidba grana uglavnom se vrši u njegovim prvim godinama, prije nego počne davati plod, najčešće nakon hladnijih razdoblja, kada se orezuju oštećene grane od vode ili zime. Također se orezuju i grane koje previše strše i narušuju izgled krošnje.
Berba
Pomelo može cvjetati i davati ploda čak 3 do 4 puta godišnje. Ako se prodaje blizu mjesta berbe, onda se bere kada počne žutjeti, a za dalja odredišta, bere se zelen da stigne sazreti do prodaje. Treba biti oprezan pri berbi jer grane ove voćke imaju bodlje.
Skladištenje
Pomelo se skladišti kao i svi ostali agrumi. Čuva se na hrpama, bez straha od propadanja jestivog dijela ploda, jer mu je kora debela. Ipak, mora se čuvati na suhom i ventiliranom mjestu, u sjeni ili hladovini, nikako izravno izložen suncu. U ovim uvjetima ubrane voćke mogu se čuvati čak do tri mjeseca. Ipak, s vremenom su kora voćki smežura, ali plod je tada još ukusniji i sočniji. Ali ako pomelo predugo stoji, može postati gorak.
Potpuno zreli pomelo može se čuvati tek nekoliko dana na sobnoj temperaturi, a u hladnjaku tjedan do deset dana. Konzumira se samo njegovo meso, ali se ono može sušiti, kandirati ili pretvarati u sokove, džemove, likere i slično te tako osigurati trajnost proizvoda.
Ljekovita svojstva
Pomelo je vrlo ljekovita biljka. Kao i većina citrusa, prije svega obiluje vitaminom C. Zbog toga se koristi za suzbijanje bilo kakvih bolesti uzrokovanih bakterijama ili virusima, a najviše uroloških problema kao što su upala mjehura, bubrega ili mokraćnih kanala. Vitamin C povećava kiselost urina što ga čini nepovoljnim za razvoj bakterija.
Vitamin C je ujedno i odličan antioksidans koji podiže imunitet i sprječava mnoge bolesti, pogotovo infekcije. Zbog ovakvog djelovanja, ovo voće suzbija i alergije, odnosno smanjuje njihove simptome.
Pomelo je odlično voće za suzbijanje raznih problema s probavom, od proljeva, crijevnih viroza, povraćanja, sve do konstipacija. Zbog vlakana, ono potiče probavu i regulira rad crijeva te ujedno potiče i mršavljenje. Bioflavonoidi iz voća sprečavaju bolesti crijeva i gušterače.
Osim za zdravlje organizma, pomelo je odlično za održavanje zdravlja i mladolikog izgleda kože. Vitamin C izravno utječe na proizvodnju kolagena, zaslužnog za održavanje elastičnosti i čvrstoće kože. Ujedno, štiti i zube, a pogotovo desni.
Vitamini A i B1 te cink odlični su za očuvanje čvrstoće kose, smanjenje peruti, te održavanja zdravlja vlasišta. Cink smanjuje perutanje tjemena, dok sumpor, kalcij i željezo potiču rast kose. Redovitom konzumacijom ovog voća kosa postaje gušća, sjajnija i jača.
Ipak, kod konzumacije većih količina pomela treba biti oprezan, jer previše vitamina C, pogotovo u kombinaciji s kalijem, mogu oštetiti jetra i bubrege, stoga se ne preporučuje jesti ovo voće osobama koje i inače imaju problema s ovim organima. Budući da nutrijenti iz pomela snižavaju tlak, što je odlično za visokotlakaše, ljudi s prirodno niskim tlakom ne smiju ga pojesti previše, jer bi mogao izazvati tegobe hipotenzije, kao što su vrtoglavica, pospanost, mučnina i često mokrenje.
Pomelo u kulinarstvu
Pomelo se u kulinarstvu može koristiti kao i svi drugi citrusi. Nešto je slađi od limuna i grejpa, pa odlično ide u salate ili za izradu marmelada, likera i sokova. Može se piti svježe iscijeđen ili jesti kao svježe voće. Tradicionalno se od njega rade razna jela, pogotovo deserti. Ne mora se jesti samo svjež, odličan je i kao sušeno ili kandirano voće, a dodaje se i u koktele i razna pića.
Zanimljivosti
Još jedno ime po kojem znamo pomelo je kineski ili tajlandski grejp. Ono također govori puno o voćki, odnosno o njenom porijeklu. Smatra se da pomelo potječe iz jugoistočne Azije, iz Kine ili Tajlanda. Na tim prostorima pomelo je neizostavan dio tradicionalnih jela i deserata, dok je u kineskoj kulturi simbol sreće i dobrog života.
To nije ni čudo jer je pomelo vrlo zdravo voće i redovita konzumacija može izliječiti mnoge tegobe, pa i teže bolesti. Na Dalekom istoku, pogotovo Kini, tradicionalno se rade ljekoviti preprati od svih njegovih dijelova - cvjetova, kore, suhih voćki, sjemenki... A najčešće se koriste za liječenje kašlja, prehlade, problema s probavom, bolova u trbuhu, povraćanja, trovanja alkoholom, oteklina, snižavanje temperature, visokog tlaka, visokog šećera, ublažavanje astme i slično.
Osim kao lijek, pomelo se može konzumirati i kao sok, slastica, marmelada, dio salata, kandirano voće ili kao obična voćka. Ima slatkasti okus, mnogo slađi nego grejpfrut. Ima i deblju koru od ostalih agruma, pa je i čvršća voćka. Plod može biti bijele, roze ili crvene boje. Rozi i crveni plodovi su slađi, dok su bijeli nešto kiseliji. Zbog lijepog, svježeg mirisa, od pomela se često rade i parfemi, aromatična ulja i potpuri.
Foto: Phoenix Han / Unsplash
Odgovori