Goji (lat. Lycium barbarum ili Lycium chinense) je drvenasta grmolika biljka iz porodice pomoćnica (Solanaceae). Uzgaja se zbog jestivih narančastih plodova.
Uzgoj goji bobica najbolje uspijeva na osunčanim površinama i važnim terenima. Goji grm može narasti od 1 do 3 m te rodi duguljastim narančasto crvenim bobicama koje su duge od 1 do 2 cm te sadrže od 20 do 40 sjemenki. Goji biljka može se posaditi u voćnjaku ili u vrtu, a može narasti do 2 m visine.
Informacije
Latinski: Lycium barbarum ili Lycium chinense
Engleski: Goji, Goji berry, Wolfberry
Porodica: pomoćnice (Solanaceae)
Visina: 1 do 3 m
Uvjeti: vlažna, alkalna tla
Klima: kontinentalna i hladna
Sadnja: u proljeće, nakon prvih mrazeva
Berba: kraj ljeta, do prvih mrazeva
Upotreba: prehrana, ljekovite, medicinske i kozmetičke svrhe
Srodnici
Sadnja
Sadnja goji bobica može se vršiti tijekom cijele godine, do travnja pa sve kasno u jesen. Ako sadite sadnice u ljetnim mjesecima, pripazite da im osigurate puno vode. Stoga, ne zaboravite na redovno zalijevanje.
Goji se sadi u jamu veličine 40 x 40 x 40 cm, a razmak između biljaka treba biti oko 1,5 m. Na dno iskopane jame stavlja se gnojivo, a potom slijedi sloj zemlje. Nakon toga, jama ostane duboka od 15 do 20 cm. Prije nego što se sadnica položi u tlo, stavlja se supstrat. Sadnica se prekrije zemljom te se zalije vodom. Preporučuje se da mlade biljke vežete uz štap kako bi imale oslonac pri rastu.
Goji grm cvate od lipnja do rujna, a plodovi su zreli za berbu u periodu od kolovoza do listopada.
Tlo
Goji bobice rastu na alkalnim tlima pH vrijednosti od 8,2 do 8,6 stoga im osigurajte tlo pH vrijednosti od 6,5 nadalje. Najbolje će im odgovarati ocijeđena i hranjiva tla.
Temperatura
Da bi uzgoj goji bobica dobro uspio, posadite ih na sunčanim terenima. Idealna mjesta za sadnju su ona na kojima je sunčeva svjetlost prisutna tijekom cijelog dana.
Voda
U ljetnim mjesecima goji bobicama će smetati sušna razdoblja te će imati veće zahtjeve za vlagom i vodom. Ovo se posebno odnosi na mlade biljke koje je potrebno redovno zalijevati. Ovisno o vrsti tla i prisutnoj vlazi, u ljetnim mjesecima ih zalijevajte ujutro i navečer.
Rezidba
Da biste postigli dobar uzgoj i najbolje uvjete za proizvodnju goji bobica, trebate ih pravilno obrezivati. Goji grmovi najčešće se režu u oblik cilindričnog modela, kišobrana te modela s tri razine.
Zaštita od bolesti
Na našim geografsko-klimatskim područjima goji je još uvijek relativno otporan na bolesti i štetnike pa se preporučuje i ekološki uzgoj biljke. Budite oprezni jer postoji opasnost od napada zečeva i voluharica. Preporučuje se da na vrijeme postavite zaštitnu ogradu.
Berba
Prvi prinos goji grm može dati u drugoj ili trećoj godini, ovisno o starosti sadnice. Kada biljka ostvari puni prinos, može dati čak do 5 kg plodova.
Berba se odvija u nekoliko navrata, a mora obaviti prije pojave prvih mrazeva. Prvi rod očekuje se krajem kolovoza ili početkom rujna te može davati plodove sve do prvih mrazeva. Zbog osjetljivosti plodova preporučuje se ručna berba.
Skladištenje
Goji bobice se upotrebljavaju u svježem obliku te sušenom, kakve ih često možemo i vidjeti u trgovinama na našim područjima. Ako želite da vam goji bobice duže traju osušite ih na suncu ili pomoću mehaničkog dehidratora.
Ako su pravilno skladištene, mogu stajati do godinu dana.
Ljekovita svojstva
Goji bobice se još nazivaju i vučje bobice, a smatraju se voćem s najvećom nutritivnom gustoćom. Često se zovu i crvenim dijamantima i sretnim bobicama jer su jedna od najmoćnijih biljaka, a ljudi se, nakon što ih konzumiraju, osjećaju dobro i sretno. Da biste imali učinak na zdravlje potrebno ih je pojesti od 10 do 30 g na dan. U alternativnoj medicini najčešće se koriste plodovi, iako se u kineskoj medicini koristi i list, korjenova kora i sjemenke.
Goji bobice bogate su esencijalnim masnim kiselinama, antioksidansima i aminokiselinama zbog čega se svrstavaju u superhranu. Nalaze se na prvom mjestu po broju antioksidansa prema računici američke ljestvice ORAC. Sljedeći po redu je nar sa znatno manje antioksidativnih jedinica nego goji. Od vitamina i minerala ističu se velike količine vitamina C i željeza.
Znanstvenici su ustanovili da samo 5% goji bobica u soku može utjecati na upalu kod opeklina uzrokovanih suncem. Imaju moć popraviti oštećenja mrežnice i oka uslijed dijabetesa tipa 2.
Goji bobice sadrže i polisaharid koji može podignuti imunitet, očistiti tijelo i sačuvati ga od štetnih tvari.
Ako osjećate bolove u leđima, mišićima i zglobovima te tegobe uslijed raznih upala isprobajte učinak goji bobica. Osim toga pomoći će i kod kroničnog kašlja, astme i respiratornih problema. Pošto konzumacija ovih sretnih bobica smanjuje želju za slatkom hranom, smatra se da je i idealan saveznik za mršavljenje.
Osim velikih nutritivnih vrijednosti, odlično utječu i na zdravlje kože. Idealne su za vraćanje blistavosti i sjaja kože te u borbi protiv bora.
No, budite oprezni ako uzimate lijekove za krvni tlak, dijabetes ili za zgrušnjavanje krvi. Prije konzumacije goji bobica u tim se slučajevima posavjetujte s liječnikom.
Goji bobice u kulinarstvu
Goji bobice se uglavnom jedu svježe ili sušene te se jedu kao dodatak prehrani. Vrlo su ukusne, bobičasto-čokoladnog okusa pa se često jedu kao zamjena za slatkiše. Od njih se mogu raditi džemovi, sokovi i likeri, a često se koriste i u pripremi čaja. Dodajte ih u jogurt ili u salate, a njima možete i oplemeniti vina.
Zanimljivosti
Goji bobice u svojem prirodnom staništu rastu na Himalajama gdje se osim u kuhinji, često koriste i u medicini. U Engleskoj su se počele koristiti od 18. stoljeća kada su se koristile u pripremi jela i kao ukras. Početkom 21. stoljeća njihova popularnost raste jer znanstvena istraživanja potvrđuju da imaju blagotvoran utjecaj na zdravlje.
Foto: 雨 赵 / Pixabay
Odgovori