Kadulja (lat. Salvia officinalis L.) je višegodišnja biljka iz porodice usnača (Lamiaceae). Biljka ima drvenu stabljiku s listovima koji su s obje strane obrasli dlačicama.
Kadulja ili žalfija ima primjenu u prehrambenoj, farmaceutskoj i kozmetičkoj industriji, a s obzirom na to da potražnja za eteričnim uljem ove biljke raste, sve je češći i uzgoj kadulje. Kadulja, latinskog naziva Salvia officinalis L., višegodišnja je biljka iz porodice usnatica. Rod Salvia obuhvaća oko 1.000 vrsta, a najznačajnija od njih je upravo Salvia officinalis ili ljekovita kadulja, po kojoj je rod i dobio naziv.
Najznačajnije vrste kadulje su Salvia fructosa Mill. (grčka kadulja), Salvia officinalis L. i Salvia tomentosa Mill.
Kadulja ili žalfija može biti visoka od 50 do 80 cm i ima razgranatu stabljiku koja je pri dnu najčešće drvenasta. Listovi kadulje su sivi do svijetlozeleni i s obje su strane obrasli dlačicama. Imaju jajast ili izdužen kopljast oblik s nazubljenim rubovima. Cvjetovi kadulje su plavoljubičaste boje i skupljeni su u klasaste cvatove na vrhu stabljike.
U Hrvatskoj kadulja raste duž cijele obale, ali i u nekim kopnenim područjima. Ima je i na Pagu i drugim otocima, a također raste i na Velebitu.
Informacije
Latinski: Salvia officinalis L.
Engleski: Sage
Porodica: usnače (Lamiaceae)
Visina: 30 - 60 cm
Uvjeti: prozračna, humusna tla uz dodatak pijeska
Klima: mediteranska klima
Sadnja: ožujak - travanj (sjeme); listopad - studeni (presadnice)
Berba: u srpnju (prva lipnja), listopad (druga košnja)
Upotreba: prehrana, ljekovite i kozmetičke svrhe
Srodnici
Sadnja
Kadulja ili žalfija se na istoj površini može uzgajati do 10 godina, a najbolje pretkulture su one koje iza sebe ostavljaju tlo čisto od korova. Razmnožava se sjemenom ili presadnicama.
Tlo
Kadulja uspijeva posvuda pa se može uzgajati na manje plodnim tlima, ali ipak treba izbjegavati močvarna tla. Najbolji prinos postiže se na propusnim i rastresitim tlima bogatima hranjivom. Prije sjetve potrebno je obaviti osnovnu obradu tla. Tlo se krajem ljeta ore na dubinu od 30 cm, a u slučaju da je zakorovljeno, tijekom jeseni treba obaviti i tanjuranje ili još jedno plitko oranje.
Temperatura
Kadulja će najbolje klijati pri temperaturi od 12 do 15°C, može klijati i na manjim temperaturama, ali nešto sporije. U fazi vegetacije ne odgovara joj vlažno i hladno vrijeme.
Voda
Dok su biljke mlade, potrebno je održavati normalnu vlažnost tla, a starije biljke mogu podnijeti dugotrajne suše.
Gnojidba
Gnojidba se obavlja pri osnovnoj obradi tla prije sjetve i tada je potrebno unijeti u tlo dušik u količini od 30 - 40 kg/ha te kalij i fosfor u količini od 80 - 100 kg/ha.
Kod direktne sjetve, sjeme kadulje sije se tijekom travnja, a za jedan hektar potrebno je otprilike 3 - 4 kg sjemena. Sjeme se sije na dubinu od 2 cm, a između redova treba ostaviti 60 - 70 cm razmaka. Sjetva se može obavljati ručno ili sijačicama.
Kod vegetativnog razmnožavanja, presadnice kadulje proizvode se hladnim lijehama, a sjeme se nasumično sije na rastresito tlo koje je bogato hranjivima. Ako će se proizvoditi veći broj presadnica, onda se sjeme kadulje sije u redove s razmakom od 20 cm.
Sjetva se obavlja početkom travnja, a sjeme treba prekriti 1 cm debelim slojem plodne zemlje. Sjeme će proklijati nakon 10 - 15 dana i biljke nakon toga treba redovito zalijevati i plijeviti.
Presadnice se na parcelu sade u srpnju ili u jesen, a sadnja se obavlja tako da se između biljaka ostavlja 30 - 40 cm razmaka, a između redova 60 - 70.
Održavanje nasada
Održavanje nasada kadulje obuhvaća okopavanje i međurednu kultivaciju, prihranjivanje, prorjeđivanje i popunjavanje praznih mjesta te zaštitu od bolesti i štetočina.
Biljke koje se uzgajaju direktno iz sjemena prorjeđuju se onda kada imaju razvijena tri do četiri lista. Ostavljaju se biljke koje su najrazvijenije, a one izvađene mogu poslužiti za popunjavanje praznih mjesta.
Međuredna kultivacija i okopavanje obavljaju se odmah nakon formiranja redova. Stariji nasadi se obavezno okopavaju krajem jeseni ili u rano proljeće, a uz to se primjenjuje i gnojidba mineralnim gnojivom.
Prvo prihranjivanje dušičnim gnojivom u količini od 100 do 150 kg/ha obavlja se nakon prve žetve. Drugo se obavlja nakon prve žetve, zajedno s okopavanjem, a u jesen kadulju treba pognojiti fosforom i kalijem.
Zaštita od bolesti
U našim područjima nema ekonomski značajnijih bolesti i štetnika koji mogu napasti kadulju.
Berba
Berba kadulje ili žalfije u prvoj se godini uzgoja može obaviti dva puta. Od dvije berbe moguće je ostvariti prinos od oko 7 t/ha svježe kadulje. Prinos je u prvoj godini uzgoja relativno malen, a najveći je nakon 3 - 5 godina uzgoja. Uz navodnjavanje je na plodnim tlima moguće ostvariti dvostruko veće prinose.
Kadulja se prvi put kosi u srpnju, a drugi put u listopadu. Košnja se obavlja na visini od 8 do 10 cm, a biljke koje će se koristiti samo za destilaciju eteričnog ulja kose se kad je nasad u punom cvatu. Kadulju koja se uzgaja za sjeme treba pokositi kad je sjeme u donjoj polovici cvata zrelo.
Sušenje
Kadulja ili žalfija može se sušiti prirodno ili u sušnici. Kod sušenja na prirodan način biljke se očiste, povežu u manje snopove i objese u prostorije koje su prozračne i u kojima ima sjene.
Za sušenje kadulje u sušnici, temperaturu tijekom prva dva do tri sata treba održavati na 55 stupnjeva, a kasnije na 40 - 45 stupnjeva.
Sušeni listovi kadulje spremaju se u papirnate vreće i čuvaju na suhom, hladnom i tamnom mjestu.
Kadulja u kulinarstvu
U kulinarstvu se koriste svježi i suhi listovi ove biljke. S obzirom na to da kadulja ima intenzivan miris, treba je pažljivo dozirati i kombinirati s drugim začinima.
Svježi listovi kadulje mogu se dodati kao začin raznim salatama, a s njima se može i aromatizirati maslac ili ulje. Intenzivan okus kadulje izvrsno se slaže s teletinom, janjetinom, svinjetinom te jelima od divljači, peradi i ribe.
Suhi listovi kadulje dodaju se jelima od iznutrica i mljevenog mesa te se koriste za začinjavanje marinada za ribe.
Ljekovita svojstva
Kadulja ili žalfija ima intenzivan i karakterističan miris koji potječe od eteričnog ulja. U listovima kadulje nalazi se 1,5 do 2,5% eteričnog ulja, 30 do 50% tujona te drugi spojevi poput cineola, borneola, pinena i kamfora. Uz to sadrži i nešto gorkih tvari i glikozida.
Kadulja ima jako širok spektar djelovanja. Posjeduje antivirusna, antibakterijska i protugljivična svojstva, stimulira i čisti limfu te jača cirkulaciju i djeluje kao ekspektorans. Ima djelovanje slično estrogenu pa je dobar hormonalni regulator.
Zbog svojih ljekovitih svojstava može se primjenjivati kod različitih bolesti i stanja poput upale grla, krajnika, sinusa, uha i želuca, natečenih limfnih čvorova, paradontoze, neugodnog zadaha, crijevnih smetnji, noćnog znojenja, glavobolje, zubobolje, kožnih bolesti itd.
Od nje se rade razni pripravci poput čaja, meda, tinkture, eteričnog ulja i sirupa. Ljekovite pripravke od kadulje ne treba koristiti više od 30 dana. a nakon toga treba napraviti pauzu od najmanje dva tjedna.
Dugotrajno korištenje većih količina kadulje može izazvati povraćanje, drhtavicu, ubrzanje pulsa, vrtoglavicu, nesvjesticu te epileptični napad ili prijevremene trudove. Stoga trudnice, dojilje, djeca te osobe koje boluju od hipertenzije ili epilepsije ne smiju koristiti kadulju u medicinske svrhe.
Čaj od kadulje
Kadulja je mediteranska biljka čiji se listovi mogu upotrijebiti za bolje zdravlje cjelokupnog organizma. Zahvaljujući listovima moguće je dobiti eterična ulja i čaj.
Poznata ljekovita biljka sadrži brojna ljekovita svojstva s protuupalnim, diuretskim i stimulativnim djelovanjem, a odlična je i za osobe s niskom tjelesnom težinom budući da jača apetit. Zbog antimikrobnog i antioksidacijskog djelovanja, čaj od kadulje bi trebalo redovno konzumirati.
Budući da može regulirati šećer u krvi, čaj je nezaobilazan dodatak prehrani.
- Smanjuje rizik od bolesti desni - pored kadulje pomoći mogu topli i hladni oblozi, koji se ne smiju nanositi direktno na desne, nego se smiju držati na licu. Pored brojnih prirodnih lijekova odličnim se pokazalo nekoliko vrsta ulja, poput kokosovog, sezamovog, maslinovog ili suncokretovog. Mućkanje ulja u ustima je stara metoda čišćenja usne šupljine koja uklanja otrove i upalu. Ulje bi trebalo mućkati 15 minuta i paziti da ga ne progutate.
- Liječi upalu grla - postoji nekoliko prirodnih lijekova za liječenje upale grla, a na popisu se osim kadulje našao i češnjak. Bijeli luk je najbolji prirodni lijek za grlobolju, a ako želite ublažiti bakterijsku upalu možete svaki dan konzumirati do najviše 3 režnja češnjaka. Pomaže i propolis s antibakterijskim djelovanjem, koji se nanosi direktno na sluznicu grla.
- Glavobolju - bolova se možete riješiti pomoću eteričnog ulja lavande, metvice, kamilice, mažurana i eukaliptusa. Možete upotrijebiti i čaj crvene udikovine ili čaj valerijane u kombinaciji s ružmarinom.
- Liječi prehladu - liječenje simptoma prehlade moguće je pomoću kadulje i drugih namirnica poput cimeta. U pitanju je sastojak koji se bori protiv virusa te je odličan za smanjenje šećera u krvi. Potrebno je pomiješati 2 žlice meda i 1 žlicu cimeta sve dok ne dobijete jednoličnu smjesu. Na kraju dodate malo vode. Spomenuti lijek snižava temperaturu i ublažava kašalj.
Priprema čaja će ovisiti o tome hoćete li ga koristiti za ispiranje usta. Odlučite li se na grgljanje na 2 dl vode dodajte 4 male žlice kadulje. Ako želite popiti čaj dovoljno je u 2 dl vode staviti 2 male žlice kadulje te ostaviti 5 do 10 minuta. Kako bi se što prije riješili upale grla najbolje je kombinirati ispijanje i grgljanje čaja. Savjetuje se da ga pijete 2 puta dnevno.
Možete napraviti i čaj od kadulje koji se sprema na način da se u četvrtinu prokuhane vode stavi jedna žličica usitnjene kadulje te se ostavi kuhati na laganoj vatri još nekoliko minuta. Nakon što se čaj skine s vatre treba odstajati još 10 minuta, pa se može konzumirati.
Zanimljivosti
Kadulja ili žalfija bila je osobito cijenjena i u vrijeme starih Grka i Rimljana. Grci su je koristili za liječenje različitih bolesti i kao sredstvo protiv zmijskog otrova, a Rimljani su je nazivali svetom travom.
Jedan britanski herbalist je za kadulju 1597. godine napisao da je dobra za mozak te da izoštrava pamćenje i osjetila.
Foto: annca / Pixabay
Odgovori