Estragon (lat. Artemisia dracunculus) je začinska biljka iz porodice glavočika (Asteraceae). Uzgaja se zbog bogate arome, a razlikujemo francuski i ruski estragon.
Estragon poznat i kao taragon, začinsko je bilje bogate arome. Potječe iz južne Europe gdje se i danas često koristi. Još ga se može naći u Sibiru, Aziji i Sjevernoj Americi. U prošlosti se smatralo da ima moć iscjeljivanja ugriza svih otrovnih bića.
Postoje dvije vrste estragona, francuski i ruski estragon. Francuski estragon ima dugačke, tamnozelene, uske listove jake arome. Rodi sitnim glavicama u skupinama tijekom ljetnih mjeseci. Zrele sjemenke daje u iznimnim situacijama i to samo u toplijim krajevima. Listovi ruskog estragona su dugi, zeleni i nešto grublje teksture. Potječe iz Sibira te ga krasi iznimna otpornost. Rodi također u sitnim glavicama tijekom ljeta.
Informacije
Latinski: Artemisia dracunculus
Engleski: Tarragon, Estragon
Porodica: Glavočike (Asteraceae)
Visina: do 150 cm
Srodnici
Uzgoj
Za uzgoj i razmnožavanje koristi se ruska sorta estragona. Sije se u proljeće u plitice treseta, šljunka i kore. Ne zahtijevaju posebne uvjete. Kada biljka dovoljno naraste, presadite je u vrt, a razmak između estragona neka bude barem 50 cm.
Estragon se može uzgajati reznicama. Iskopajte mladice pod zemljom za vrijeme proljetnih mjeseci te ih podijelite, nemojte ih rezati. Kvržice na njima će se poduplati za godinu dana. Daljnji način sadnje od vas zahtjeva da korijenje veličine do 10 cm s kvržicama stavite u lonac uz dovoljnu količinu komposta. Ostavite ga da stoji na toplom mjestu uz povremeno zalijevanje. Nakon što je korijenje ojačalo presadite ga u vrt.
Možete u ljetnim mjesecima iskoristiti i mekane reznice s biljaka i tako ih posaditi. Vrlo je važno da listovi biljke uvijek budu vlažni.
Francuski estragon ima jaču aromu i osjetljiviji je za uzgoj. Rast će najbolje na toplim i suhim mjestima, a zimi ga je potrebno zaštititi. Ne voli vlagu. Obnovite biljke svake tri godine jer s vremenom gube okus.
Ruski estragon je puno otporniji i raste u svim uvjetima. Podnosi sve vrste tla i raste najbolje na osunčanim mjestima.
U loncima će također vrlo dobro rasti pa ako nemate vrt, možete ga jednako dobro uzgojiti. Lonac mora biti dosta velik. Biljku redovito zalijevajte, ali pripazite da nema previše mokro korijenje. Zalijevati je najbolje ujutro. Zimi držite zemlju suhom, a lonac položite na hladno mjesto, ali zaštite od mraza.
Održavanje
U proljeće se sije ruski estragon i dijele se formirane biljke. U ljeto se odstranjuju cvjetovi. U jesen se sadi francuski estragon u lonce, a zimi kada bilje estragona uvene, zaštitite ih slamom.
Zaštita od bolesti
Pripazite na hrđu koja se može javiti na biljci. Posebno na francuskom estragonu. Ako dođe do hrđe, iskopajte biljku i odrežite joj sve listove. Korijenje operite i posadite ga ponovo u lonac. Ako i tada ne uspije, ostavite korijenje u vrućoj vodi. Voda neka bude do 45°C jer više temperature mogu oštetiti biljku. Ostavite ga tako 5 minuta i nakon toga ponovo posadite u vrt.
Berba
Francuski estragon se bere rano u sezoni i od njega možete izraditi ocat. Za vrijeme cijele sezone rasta možete ubirati listove koje koristite svježe. Ako želite, listove možete i zamrznuti. Listovi najkvalitetniji za zamrzavanje bit će za vrijeme ljetnih mjeseci.
Estragon u kulinarstvu
Estragon je biljka koja je zbog svoje predivne arome vrlo cijenjena kao začin u kuhinji. Može se koristiti kod izrade svih jela. Odlično će začiniti sve vrste mesa, rižu, tjestenine, a koristi se i kao nadjev za salate.
Zanimljivo je spomenuti da se za vrijeme vladavine Henrika VIII estragon počeo puno koristiti i u Engleskoj. Legenda kaže da se Henrik VIII čak i razveo od svoje supruge Catherine jer je koristila puno estragona.
Ljekovita svojstva
Estragon potiče apetit i odličan je kao čaj protiv nesanice i za opuštanje. Ranije u prošlosti se koristio kao lijek protiv zubobolje.
Foto: Hans Braxmeier / Pixabay
Odgovori