Ivančica ili margareta (lat. Leucanthemum vulgare) je zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae). Otporan je cvijet, pa ga u nekim dijelovima svijeta smatraju korovom.
Margareta je bolje poznata i pod nazivom ivančica. Otporan je cvijet i može dugo izdržati u vazi pa se često poklanja za rođendane, godišnjice i slične prigode. Prirodna staništa ivančica su umjerena područja Europe, Azije i Sjeverne Amerike. Ova biljka u fazi intenzivnog rasta formira bujne grmove, a visina ovisi o vrsti i može biti od 0,5 do 1 m.
Ivančica cvjeta od travnja do rujna i ima malene cvjetove veličine do 5 cm. Latice rastu na dugoj i tankoj peteljci, bijele su boje i jezičastog oblika, a smještene su oko žutog središta biljke. Listovi ivančice su nazubljeni i tamnozelene boje. Gornji listovi su kraći i rastu uz peteljku cvijeta. Cvjetovi proizvedi veliki broj sjemenki koje imaju izdužen oblik.
Informacije
Latinski: Leucanthemum vulgare
Engleski: Ox-eye daisy, Dog daisy, Marguerite
Porodica: Glavočike (Asteraceae)
Visina: od 50 do 100 cm
Srodnici
Vrste
U Hrvatskoj rastu sljedeće vrste ivančica:
- Leucanthemum croaticum
- Leucanthemum ircutianum /vulgare
- Leucanthemum leucolepis
- Leucanthemum liburnicum
- Leucanthemum montanum
- Leucanthemum praecox
Ivančica se zbog neotpornosti na mraz kod nas najčešće uzgaja kao jednogodišnja cvjetnica, iako se nekada može sačuvati za sljedeću godinu.
Sadnja
Ivančica se može razmnožavati sjemenom, reznicama ili dijeljenjem korijena. Često se uzgaja u cvijetnjacima i vrtovima, a sadnja sjemena se obavlja u proljeće, dok se razmnožavanje dijeljenjem može obavljati i u proljeće i u jesen.
Za sadnju ivančica najbolja su sunčana mjesta, ali uspjet će i u polusjeni. Sadnja se vrši u dobro drenirano, bogato humusno tlo. Ivančica formira bujne grmove pa je kod sadnje potrebno napraviti razmak od 50 do 80 cm. Sjeme se sadi na dubinu od oko 5 cm, a kada biljka nikne i razvije prvih nekoliko listova, možete otkinuti vrh ivančice kako bi potaknuli rast bočnih izdanaka i formiranje grmastog oblika biljke. Ivančica u vrtu lijepo izgleda uz trajnice žarkih boja.
Kad je u pitanju razmnožavanje ivančica reznicama, one se mogu uzeti s matičnih biljaka tijekom prosinca ili siječnja. Do ukorjenjivanja ih je potrebno saditi u supstrat i držati na temperaturi od 18 do 20°C. Ivančice se nakon ukorjenjivanja sade u cvjetne posude širine oko 14 cm.
Uzgoj
Kad je u pitanju uzgoj ivančica iz reznica, neposredno nakon ukorjenjivanja je potrebno početi s redovitom prihranom tekućim gnojivom i osigurati temperaturu od 16 do 18°C. Nakon što izrastu bočni mladi izbojci, njih je potrebno orezati na 3 do 4 cm. U ovoj fazi se primjenjuje stimulator rasta u koncentraciji 1 do 1,5%.
Ivančice koje se uzgajaju za prodaju potrebno je redovito zalijevati i jednom tjedno vršiti prihranu tekućim gnojivom. Svakih 15 dana provodi se preventivna mjera zaštite primjenom insekticida i fungicida. Uzgojni period ivančica za prodaju traje oko četiri mjeseca, a biljke se u ožujku i travnju podvrgavaju sistemu "hladnog jutra" prilikom čega se temperatura od 5 sati ujutro spušta na 5°C, u 11 sati se diže na 12°C, a u 16 na 16°C i tako ostaje do hladnog jutra. Formiranje cvjetova se može ubrzati dodatnim osvjetljenjem, ako je to potrebno.
Nakon cvatnje je poželjno porezati cvjetove jer ivančica stvara jako puno sjemenja i sama će se dosta uspješno razmnožavati, ako se to ne spriječi. U slučaju da želite skupiti sjeme, trebate to napraviti na vrijeme. Sjeme se nalazi ispod žutog središta cvijeta, a kad je zrelo može se lako izdvojiti.
Zaštita od bolesti
Ivančica je dosta otporna na bolesti, ali moguća je pojava štetnika crnih ušiju koje se skupljanju na naličju listova i na cvjetnim stapkama.
Ljekovita svojstva
Cijela ivančica je ljekovita, osobito cvjetovi. Pripravci od ivančica mogu se koristiti kao losion za modrice, čireve, rane i neke od kožnih bolesti. Čaj od suhih cvjetova i stabljike ivančice koristi se za pranje ispucalih ruku i liječenje konjunktivitisa.
Ivančica se u prošlosti smatrala korisnom kod izbacivanja toksina jer potiče mokrenje i znojenje, a koristila se i za liječenje kašlja i drugih respiratornih bolesti.
Zanimljivosti
Ivančica se brzo širi ako ima odgovarajuće uvjete pa je u nekim dijelovima Amerike, Australije i Novog Zelanda smatraju korovom.
Cvijet ivančice izgledom podsjeća na oko pa se ona u prošlosti smatrala odličnim lijekom za bolesti očiju. Lišće ivančice je gorkog okusa, ali nekim dijelovima Italije se koristi za pripremu salate.
Ovaj cvijet simbolizira zdravlje i optimizam i često se u manjim buketima daruje za rođendan ili brzo ozdravljenje.
Foto: MabelAmber / Pixabay
Odgovori