Gerber (lat. Gerbera jamesonii) je zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae). Uzgaja se zbog svog izgleda i peti je najčešće korišteni cvijet kao dio buketa i aranžmana.
Gerber je jednogodišnja ili višegodišnja biljka koja pripada porodici Astaraceae. Rod je nazvan prema njemačkom botaničaru Traugottu Gerberu, a vrsta prema Robertu Jamesonu koji je 1884. godine skupljao primjerke ove biljke.
Gerber je zeljasta biljka, a u prirodi raste kao grm ili polugrm. Ima vretenast i šupalj korijen i dugu stabljiku. Stabljika kod nekih vrsta može biti podzemna, puzava ili uspravna. Lišće može biti razdijeljeno ili cijelo, a pokriveno je svilenim dlačicama. Na stabljici je smješteno spiralno, rjeđe nasuprotno ili izmjenično. Cvjetovi su skupljeni u cvatnu glavicu i njihovo središte, ovisno o vrsti, može biti tamno ili svijetlo. Cvjetovi mogu biti jezičasti ili cjevasti. Plod gerbera je jednosjemena, glatka i obrnuto jajolika roška.
U svijetu postoji više od 20.000 vrsta gerbera, a njih 30-ak raste u divljini. Prirodna staništa ove biljke su Afrika, tropski dijelovi Azije, Sjeverna Amerika i Madagaskar.
Informacije
Latinski: Gerbera jamesonii
Engleski: Gerbera, Barberton daisy
Porodica: Glavočike (Asteraceae)
Visina: od 20 do 40 cm
Uvjeti: lako propustljiv supstrat dobrog kapaciteta za vodu i zrak
Klima: srednje topla, topla i tropska
Sadnja: proljeće
Cvatnja: od proljeća do jeseni
Upotreba: ukras
Srodnici
Sadnja
Gerber se sadi u supstrat čija pH vrijednost iznosi 5,5 do 6,5. Supstrat se pravi tako da se pomiješa zemlja s tresetom ili treset s perlitom u omjeru 3:1. Mora biti lake do srednje teksture, lako propustljiv i dobrog kapaciteta za zrak i vodu.
Gerber se može razmnožavati sadnjom sjemena ili podjelom korijena. Kod razmnožavanja sjemenom, sjeme gerbera se posipa po mješavini treseta i pijeska, a na kraju se pokrije tankim slojem treseta. Posuda se drži na temperaturi od oko 15°C, a sjeme bi trebalo proklijati nakon dva tjedna.
Razmnožavanje dijeljenjem korijena obavlja se u proljeće. Korijenje se razdvoji i zatim posadi u posude ispunjene kompostom. Korijenje se nakon sadnje dobro zalije i ostavi na sunčanom mjestu.
Uzgoj
Gerber se najčešće uzgaja u komercijalne svrhe u staklenicima i plastenicima, ali je iznimno lak za uzgoj u vrtu jer ne traži preveliku brigu. Voli topla mjesta s dosta svjetlosti, a za uspješan uzgoj gerbera zemlju treba stalno održavati vlažnom i paziti da se nikada ne osuši u potpunosti. Biljku zbog toga potrebno obilnije zalijevati tijekom ljeta. Kod zalijevanja treba biti oprezan jer u slučaju da je zemlja previše vlažna može doći truljenja i odumiranja biljke.
Gerbere je tijekom cvatnje potrebno prihranjivati jednom u dva tjedna. Preko zime treba smanjiti zalijevanje i prestati s gnojenjem. Treba dodavati onoliko vode koliko je potrebno da se zemlja ne osuši potpuno.
Uzgoj gerbera za rezani cvijet odvija se isključivo u staklenicima i plastenicima s grijanjem. Ista biljka se može koristiti 1 do 3 godine, ali prinos i kvaliteta cvjetova će se smanjivati sa starošću. Sadnja gerbera koji je namijenjen za rezano cvijeće uglavnom se obavlja od travnja do lipnja jer će se cvjetni pupoljci formirati u vrijeme kada ima najviše svjetlosti.
Kako bi se biljke što brže zakorijenile, temperaturu zraka i supstrata dva tjedna nakon sadnje treba održavati između 18 i 22°C, a relativnu vlažnost zraka između 80 i 90%. Preporučuje se blago zasjenjivanje zasada, a zalijevanje treba smanjiti na minimum kako bi se razvio dublji korijenov sustav i spriječilo truljenje.
Prvo obilnije cvjetanje događa se otprilike tri i pol mjeseca nakon sadnje. Gerberima nakon cvjetanja treba sniziti temperaturu i smanjiti zalijevanje kako bi se osiguralo razdoblje mirovanja. Zasušivanje i kraći dan će pospješiti diobu vršnog dijela pa će se na jednom grmu formirati više cvjetnih pupoljaka. Polovicom veljače treba pojačati zalijevanje i održavati temperaturu u plasteniku na 18°C.
Kako bi uzgoj gerbera u zatvorenoj prostoriji ili u tegli bio uspješan, treba paziti da temperatura ne bude ni preniska ni previsoka.
Zaštita od boiesti
Kod gerbera se mogu javiti siva plijesan, pepelnica i plamenjača. Siva plijesan se uglavnom javlja u vlažnim i hladnim uvjetima, a dovodi do truljenja cvjetova.
Pepelnica dovodi do pojave sivih mrlja na lišću, a kako bi se biljka zaštitila od bolesti, treba smanjiti zalijevanje i provjetravati prostoriju koja se koristi za uzgoj. Jače zaražene biljke mogu se tretirati fungicidom.
Plamenjača prvo uzrokuje propadanje korijena i na kraju se cijela biljka suši i propada. Da bi se spriječila pojava ove bolesti, treba sterilizirati zemljište.
Od štetnika se na gerberima mogu pojaviti grinje, štitasti moljac i kalifornijski trips.
Zanimljivosti
Gerbere je 1737. godine otkrio Nizozemac Jan Frederik Gronovius u južnoj Africi. Gerbere možemo pronaći u raznim bojama i svaka od njih simbolizira nešto drugo. Crveni gerber predstavlja strast i energiju, narančasti zdravlje, žuti veselje, a bijeli mladost i nevinost.
Velike količine gerbera proizvode se u Nizozemskoj i Kolumbiji, kao i u Kaliforniji i na Floridi. Gerber je peti najčešće korišteni cvijet i sastavni je dio buketa i aranžmana. Ranije se uglavnom koristio za rezano cvijeće, ali u zadnjih nekoliko godina postala je popularna sadnja i uzgoj gerbera u teglama.
Foto: Andreas Lischka / Pixabay
Odgovori