Krizantema (lat. Chrysanthemum) je biljka iz porodice glavočika (Asteraceae). Uzgaja se zbog svog izgleda i uz ružu je najpopularniji cvijet na svijetu.
Krizantema stoji rame uz rame kraljici cvijeća - ruži, jednoj od najpopularnijih vrsta cvijeća na svijetu. Krizantema potječe iz istočne Kine, gdje je bila poznata još prije Kristova rođenja.
Pripada rodu trajnica iz porodice Asteraceae. Najvažnija vrsta je Chrysanthemum indicum, a osnovna karakteristika je okrugla loptasta forma presjeka cca 45 do 50 cm s mnoštvom cvjetova. Visina im obično doseže od 30 do 120 cm a širina od 30 do 75 centimetara.
U 8. stoljeću prenesena je u Japan, u Europu u 17. stoljeću. Ime joj dolazi iz grčkog jezika i znači zlatni cvijet - jer su u povijesti krizanteme bile isključivo žute boje, dok danas razlikujemo više od 700 sorti koje se razlikuju prema obliku cvjetne glavice i boje cvijeta.
Osnovna podjela je na rano cvatuće koje počinju cvjetati sredinom ljeta i kasno cvatuće koje cvatu u kasnu jesen.
Po obliku cvjetne glavice koja je zapravo cvat s mnogo sitnih cvjetova razlikujemo jednostavne, pune, polupune, anemonaste glavice koje se zatim opet dijele prema vrsti i položaju latica. Uz tradicionalnu žutu, popularne boje su i bijela, ružičasta i crvena.
Informacije
Latinski: Chrysanthemum indicum
Engleski: Indian chrysanthemum
Porodica: Glavočike (Asteraceae)
Visina: od 30 do 120 cm
Srodnici
Vrste
Osnovna vrsta krizanteme je Chrysanthemum indicum, a dijeli se ovisno o veličini cvijeta, obliku i rasporedu:
- Žičaste krizanteme - slične perastoj vrsti, ali su manje s proširenim vrhom nalik žličic
- Srednje krizanteme - cvat u obliku kugle s uvinutim laticama
- Pomponaste krizanteme - dugi cvjetovi poredani u glavice
- Peraste krizanteme - cvjetovi imaju proširen vrh, uvijeni i dugi
- Paučaste krizanteme - cjetovi su zrakasti, dugi i tanki
- Svinute krizanteme - cvat u obliku kišobrana s laticama svinutim prema dolje bez da dodiruju stabljiku
- Potpuno svinute krizanteme - slične svinutim krizantemama, ali latice dodiruju stabljiku, a cvat u obliku kugle
- Uvinute krizanteme - cvat u obliku kugle s laticama uvinutim prema gore
- Jednostruke krizanteme - Sredina cvata izgleda kao ravna ploča s jezičastim cvjetovima
- Anemonaste krizanteme - rub cvjetića je jezičast, a središnji dio malo ispupčen
Vrsta krizantema prema vremenu cvatnje
Prema vremenu cvatnje krizanteme se dijele na:
- Kasnojesenske krizanteme
- Rane krizanteme
Kasnojesenske krizanteme se ne uzgajaju na otvorenim prostorima.
Vrste krizantema prema veličini cvatne glavice
- Sitne cvjetne glavice - promjera od 6 do 10 cm
- Srednje velike cvjetne glavice - promjera od 10 do 16 cm
- Krupne cvjetne glavice - promjera od 10 do 20 cm
Vrste krizantema prema mjestu sadnje
Krizanteme se još dijele i prema mjestu sadnje i to stakleničke krizanteme i vanjske krizanteme.
Stakleničke krizanteme
Tu spadaju dekorativne sorte krizantema koje su pogodne za rezanje, kaskadne vrste i cvjetajuće lončanice koje cvjetaju u staklenicima od listopada do kasno u prosinac.
Vanjske krizanteme
U vanjske krizanteme spadaju krizanteme koje rano cvjetaju, a sade se na otvorenom u gredice, također spadaju i dekorativne, sitno cvjetne vrste koje se režu i sade u vrtu.
Sadnja
Krizanteme je najbolje saditi u proljeće, na otvorenom, a u nastavku pogledajte kakvo im tlo i vrijeme pogoduje za optimalan rast i razvoj.
Tlo
Krizantemama odgovara propusno i hranjivo tlo, a za najbolje rezultate je važno da imaju dosta sunca dok bi tlo trebalo biti plodno i dobro drenirano. Zemlja se miješa s vlažnim supstratom, prekriva se crnom folijom s drenažnim odvodom za višak vode. Optimalna veličina posuda u koje se presađuju su otprilike 21 centimetar.
Zalijevanje
Prostor u koje ćete ih saditi prije svega treba pripremiti za navodnjavanje kapanjem, što kod krizantema ima veliku prednost za razliku od klasičnog zalijevanja.
Za vrijeme velikih vrućina potrebno ih je zalijevati pazeći da se tlo između dva zalijevanja lagano prosuši. Važno je biljke i odmah nakon sadnje zaliti a prvih nekoliko dana nakon sadnje preporučljivo je često orošavanje.
Orezivanje
Orezuju se u jesen, nakon cvatnje, skroz pri tlu, ostavljajući tek 10-15 cm stapke (orezivanje se može obaviti i u proljeće) i prekriti slamom ili lišćem.
Kod sadnje se zemljom se prekriva samo korijen jer preduboka sadnja može uzrokovati razvoj bolesti i odumiranje biljaka.
Razmnožavanje
Razmnožavanje krizantema se radi u proljeće i to zelenim reznicama. Odstranjuju se donji listovi i ostavljaju samo dva para pri vrhu koje tada zabodemo u zemlju i prekrijemo vrećicom na kojoj trebamo izbušiti nekoliko rupica. Biljke će pustiti korijen u roku od nekoliko tjedana, a zatim ih presađujemo na mjesto gdje će stalno rasti i razvijati se.
Temperatura
U početku, temperatura mora biti 20-22°C, a maksimalna dnevna 25°C. U ljetnim mjesecima potrebno je zračiti i osigurati dovoljnu vlagu , dok noćna ne smije pasti ispod 18°C, stoga je ponekad potrebno grijati već u prvim danima rujna.
Početkom studenog temperaturu treba smanjiti na 15-17°C, a u periodu prije prodaje na 14-16°C.
Ukoliko je jesen kišovita s kratkim sunčanim razdobljima, temperature mogu odstupati 2-3°C.
Raspored biljaka u prostoru
Previše gust raspored doprinosi izduživanju biljaka, smanjenom broju pupoljaka i pojačanom pojavom bolesti. Razmak između posuda od 20 cm treba biti od 45 do 60 cm.
Sadnja krizantema multiflora
Ožiljene reznice multiflore sade se u posude veličine presjeka od 18 do 20 cm i to:
- Od 15. travnja - samo jedna reznica po posudi,
- Od 15 svibnja - tri reznice po posudi.
Osim gore navedenog klasičnog načina sadnje, u posljednje vrijeme javljaju se i nove tehnike proizvodnje zahvaljujući novim varijetetima bržeg i kompaktnijeg rasta, koje omogućavaju znatnu uštedu u radu, prihrani, zalijevanju i kemijskim sredstvima
Odličnu formu biljaka i vrijeme cvatnje omogućiti će sljedeći programi uzgoja:
- Jedna reznica po posudi (presjeka 20 centimetara) od 1. do 15. lipnja, uz obavezno pinciranje 10 - 14 dana nakon sadnje;
- Dvije reznice po posudi ( presjeka 20 centimetara) od 28. lipnja do 10. srpnja, uz obavezno pinciranje 10 - 14 dana nakon sadnje, reznice treba saditi na razmaku od otprilike dva prsta
- Jedna reznica po posudi (presjeka 20 cm) od 5. svibnja do 2. lipnja, bez pinciranja
- Pravilnim navodnjavanjem
Nikada se ne smije dozvoliti da biljka ostane bez vode, naročito u počecima, jer će se na taj način smanjiti razgranjivanje i ukupan rast, dok u završnim fazama blago isušivanje može koristiti da bi biljke očvrsnule i da bi se kontrolirala visina i ujednačenost cvatnje. Svakako je preporučljivo koristiti sustav navodnjavanja kapanjem. Zalijevanje listova i cvijeta biljke može uzrokovati pojavu bolesti na listovima i to Botrytis-a, Septorije, Alternarije.
Uzgoj
Osnovni uvjeti za uspješan uzgoj krizantema
- Sadnja biljaka odmah nakon kupnje sadnica. Ako niste u mogućnosti odmah ih posaditi, sadnice se mogu čuvati u hladnjaku (na temperaturi od 5 do 7°C) nekoliko dana.
- Korištenje poroznih supstrata za odvod viška vode
- Održavanje supstrata vlažnim
- Prihranjivanje biljaka
- Adekvatan razmak između posuda
- Korištenje samo najboljih sadnica
Prihrana
Razina prihrane ovisi o vrsti podloge koja se koristi, gnojivima i učestalosti upotrebe. Pri svakom zalijevanju poželjna je prihrana gnojivima, no koncentracija može biti povećana ili smanjena- ovisno o supstratu i vremenskim prilikama. Upotreba gnojiva koji imaju visoku razinu dušika u obliku amonijaka može uzrokovati nepravilan rast u uvjetima niže temperature i niže razine osvjetljenja. Prihrana biljke se vrši u vremenskom periodu dok ne bude vidljiva boja cvijeta tj. dok pupoljci na biljci ne budu veličine zrna graška.
Pinciranje
Točan broj dana od dana sadnje do prvog pinciranja ne može se točno odrediti. Biljke su spremne za pinciranje kada je prirast od 2,5 - 4 cm tako da se odstranjuje gornjih oko 1,3 cm. Uglavnom se pincira 2-3 puta ako to raspored dozvoljava, kako bi se osigurala kontrola visine i bujnosti biljaka.
Fotoperiod
Duži dan je potreban da bi se osigurao vegetativni rast biljke, dok je kratki dan potreban za iniciranje cvatnje. Osigurava se zamračivanjem crnim folijama, najmanje 12 - 13 sati dnevno (od 19 - 08 h), dok se pupoljak ne formira (3 - 4 tjedna).
Zaštita od bolesti
Pri uzgoju krizantema na otvorenom, štetnici uglavnom nisu problem, dok se pri uzgoju u zatvorenom prostoru javljaju lisne uši, tripsi, bijela mušica itd. Najčešća oboljenja su truljenje korijenja (Pythium, Rhizoctonia) te bakterijska oboljenja lista (Altenaria, Botrytis, Septoria). Virusne bolesti krizanteme su vrlo česte zbog razmnožavanja reznicama, a najčešće su: B-virus krizanteme, virus besjemenosti rajčice i viroid kržljavosti krizanteme.
Zanimljivosti
U zapadnoj Europi se krizanteme koriste kao rezano cvijeće za sve vrste aranžmana, u Americi izaziva pozitivne osjećaje i daruje se kao cvijeće za dobre želje, u Japanu je pak toliko popularna da krasi nacionalni grb i ima svoj dan - Nacionalni dan krizantema koji se još naziva i "festivalom sreće". Simbolizira moć, vječni život, obilje i sreću. U našim krajevima je krizantema tradicionalno nadgrobno cvijeće, neizbježno se veže uz blagdan Svih svetih i smatra "cvijećem za mrtve".
Foto: Marjon Besteman / Pixabay
Odgovori