Resasti igličar (lat. Hericium Erinaceus) je jestiva gljiva iz porodice Hericiaceae. U Hrvatskoj je poznatija kao lavlja griva, a sastojak je mnogih ukusnih jela.
Resasti igličar je poznatija kao lavlja griva jer oblikom podsjeća upravo na nju. Iako ima neobičnu vanjštinu, resasti igličar glavni je sastojak mnogih ukusnih jela, a u zadnja dva desetljeća otkrivena su brojna ljekovita svojstva ove gljive. U Europi je ova gljiva rijetka, ali prirodno raste u Kini, Japanu i Sjevernoj Americi.
Iako se može naći na mnogim drugim vrstama listopadnog drveća, prvenstveno raste na bukvama i hrastovima. Njen rast odvija se na živim stablima i panjevima. Može rasti i na odumrlom drveću, a pošto je u Europi rjeđa nego u ostalim navedenim područjima, njen uzgoj se prakticira u strogo kontroliranim uvjetima u laboratorijima gdje se osiguravaju uvjeti identični njenom prirodnom okruženju. U Hrvatskoj se resasti igličar može pronaći na području Šćedina kod Podstrane te Gorskog kotara.
Resasti igličar ima mesnati i kratki stručak iz kojeg se razvijaju bodlje koje mogu biti duže od 1 cm i koje su priljubljene jedna uz drugu te vise prema dolje. Veličina cijele gljive može premašiti i 25 cm u širinu. Bodlje ove gljive su prilično elastične i debele. Dok su gljive mlade one su bijele boje, a sa starenjem poprimaju blagu žutu boju. Meso resastog igličara je debelo, ali krhko i bijele je boje. Okus je slatkast, a miris je ugodan i blag. Otisak spore resastog igličara je blijedo žute boje.
Gljivu resasti igličar lako je prepoznati jer ima kompaktni izgled i relativno duge šiljke, tako da ne postoji pretjerana opasnost od zamjene sa drugim vrstama gljiva. Vrlo je cijenjena gljiva zbog svojih ljekovitih svojstava, a često se može pripremati i u kulinarstvu na različite načine. Moguće ju je naći kroz gotovo cijelu jesen te krajem ljeta.
Informacije
Latinski: Hericium Erinaceus
Engleski: Bearded tooth, Lion's mane mushroom
Porodica: Hericiaceae
Stanište: uz panjeve i na stablima bukve i hrasta, ali raste i na drugim drvećima listopadnih šuma
Vrijeme berber: gotovo kroz cijelu jesen i pred kraj ljeta
Uzgoj: na oblicama i supstratu od piljevine
Upotreba: u kulinarske i ljekovite svrhe
Jestive gljive
Sadnja
Uzgoj resastog igličara moguć je na supstratu od piljevine isto kao i tradicionalno na oblicama. Za uzgoj se najčešće koriste drveća bukve, hrasta i brijesta. Inkubacija i inokulacija provode se jednakim postupkom kao i kod Shiitake gljiva, a nakon inkubacije, oblice dužine oko 1 m ukopaju se u tlo na vlažno i sjenovito mjesto.
Za uzgoj na supstratu koriste se piljevina i strugotina bukve koje se stavljaju u vreće i potom se steriliziraju na temperaturi od 120°C. Nakon hlađenja, supstrat se zasijava micelijem i stavlja na inkubaciju pri temperaturu od 22 do 24°C. Ako su povoljni uvjeti inkubacija završava za otprilike 16 do 20 dana, a gljive se mogu pojaviti za desetak dana od trenutka kada je inkubacija završena.
Na temperaturi od 20 do 25°C odvija se proraštanje micelija, a pri vlažnosti od 95%, svjetlo je nepotrebno u tom periodu, ali je potrebna visoka koncentracija ugljikovog dioksida. Na temperaturi od 10 do 15°C i pri vlazi od 95% plodna tijela gljiva pojavljuju se kroz sedam dana i u tom je razdoblju potrebno lagano provjetravanje. Rast i razvoj gljiva moguć je i na temperaturi od 18 do 20°C pri čemu je vlaga od 85 do 95%, a potreba za zrakom je vrlo mala. Prejako svjetlo može zaustaviti plodonošenje stoga je potrebno vrlo slabo svjetlo.
Plodonošenje resastog igličara može se ubrzati, iako to nije neophodno, tako da se podvrgne šoku od 7 dana na temperaturu od 10 do 15°C. Od mase supstrata čija je zapremina 2,5 l može se dobiti oko 400 g gljiva kroz tri vala berbe. Berba resastog igličara može se obavljati svakih 14 do 20 dana u tri vala. Nakon što se gljive uberu, mogu se narezati na rezance, kuhati, osušiti i samljeti u prah te pohraniti u trajnu ambalažu radi daljnjeg čuvanja.
Ljekovita svojstva
Japanski naziv ove gljive je Yama Bushitake, kineski naziv je Hou Tuu Guu, a engleski naziv je Bearded Tooth.
U Japanu je poznati japanski stručnjak za gljive, profesor Kawagishi, resastom igličaru dao ime "gljiva 21. stoljeća" s obzirom na to da je ovo stoljeće posvećeno mozgu. Iako je vrlo poznata u kulinarstvu, njen ugled je jednako velik i u medicinskoj znanosti. Često ju nazivaju hranom za neurone jer ima sposobnost obnavljati živčani sustav, zbog aktivnih sastojaka koji su odgovorni za liječenje živaca i poboljšavanje moždanih funkcija.
Kineski i američki znanstvenici kroz istraživanja su uspjeli iz resastog igličara izdvojiti dva aktivna sastojka koji potiču proizvodnju faktora neuronskog rasta, na engleskom poznatijeg kao nerve growth factor. Faktor neuronskog rasta ima vrlo bitnu ulogu u opstanku i diferencijaciji nekoliko populacija nervnih stanica koje se nalaze u perifernom i središnjem nervnom sistemu. Molekule koje su otkrivene u resastom igličaru aktivatori su upravo faktora neuronskog rasta. Spomenute molekule prolaze kroz krvno moždanu barijeru te vrše snažno djelovanje u mozgu.
Za razliku od drugih vrsta ljekovitih gljiva, resasti igličar ima nisku molekularnu težinu te ju zbog toga tijelo na taj način dobro apsorbira. Osim pozitivnog učinka na obnavljanje nervnih stanica, ona vrlo dobro obnavlja i nervne ovojnice te pomaže u liječenju multiple skleroze, jer povećava mijelizaciju te poboljšava provodljivost signala. Kako je nedostatak faktora neuronskog rasta pronađen i kod Alzheimerove bolesti, bolesti zaboravljanja poput demencije te distrofije mišića, poznati svjetski znanstvenik Paul Stamets predlaže da se terapija resastim igličarem koristi upravo kod tih bolesti.
Postoji niz ljekovitih sastojaka koji su otkriveni u resastom igličaru a to su: diterpenoidi, provitamini D2, beta D glukan, erinacines P i R, heterobeta glukan iz polisaharida, xilan, glicoxilan, te važni, ali rijetki enzimi poput katalaze, tirozinaze, preoksizade i GSH reduktaze. Resasti igličar ili lavlja griva pomaže kod obnove sluznice, ulkusa u crijevima, želucu, dvanaesniku, kod gastritisa, te najtežeg oblika atrofičnog gastritisa. Pomaže i kod bulimije i anoreksije te pretilosti.
Pozitivno djeluje na imunološki sustav, regulira šećer, kolesterol, oticanja, upale te povećava prag tolerancije na bol. Uvelike pomaže kod živčanih oboljenja, Alzheimera, demencije, multiple skleroze, neuronske degeneracije, depresije, šizofrenije, autizma, Rettovog sindroma te distrofije mišića.
Kliničke studije koje su provedene u Japanu, 2010. godine, za rezultat su imale da žene koje su u menopauzi uz konzumiranje pečene lavlje grive, osjećaju manju depresiju i tjeskobu, a sposobnost koncentriranja im se povećala. Isto tako jedno japansko istraživanje za rezultat je imalo da je kod 30 Japanca kojima su dijagnosticirani blagi kognitivni poremećaji i oštećenja, konzumacija ove gljive doprinijela znatnom poboljšanju koja su trajala sve dokle god su pacijenti uzimali lavlju grivu.
Oni pacijenti koji su oboljeli od dijabetesa također mogu imati korist od resastog igličara, s obzirom na to da ona snižava nivo glukoze, obuzdava snažnu žeđ koja je tipična za šećerne bolesti te sprječava polidipsiju. Cijatan, bitan sastojak ove gljive, pomaže liječenju čireva. Dobrobiti i povoljno djelovanje resastog igličara na kožu potvrdila su i nedavna istraživanja, jer polisaharidi iz ove gljive uvelike potiču proizvodnju antioksidirajućih enzima, čime se ova gljiva koristi protiv starenja.
Resasti igličar u kulinarstvu
Resasti igličar spada među najcjenjenije jestive šumske gljive, a svojim okusom podsjeća na škampe, odnosno morske delicije. Resasti igličar vrlo je ukusna gljiva dok je mlada. Ne može se konzumirati sirova već ju je potrebno termički obraditi. Može se pripremati u kombinaciji s drugim jestivim gljivama, iako je vrlo ukusna kao samostalno jelo.
Načini pripreme ove gljive su razni, poput pohanja, dinstanja, pripremanja rižota ili gulaša od gljiva. Iako neki kuhari smatraju da je gljivu potrebno oprati i očistiti prije daljnje termičke obrade, neki tvrde da to utječe na njena svojstva i okus. Resasti igličar se vrlo dobro slaže s raznim povrćem, a Kinezi i Japanci poznati su po svojim azijskim specijalitetima koji uključuju resastog igličara kao jednog od glavnih sastojaka.
Autor: M.F., Foto: Landon Parenteau / Pexels
Odgovori