Daikon (lat. Raphanus sativus var. longipinnatus) je gomoljasta biljka iz porodice kupusnjača (Brassicaceae). Uzgaja se zbog bijelog, izduženog, zadebljanog korijena neutralnog okusa.
Uzgoj i sadnja daikona (popularno poznatog kao bijela rotkva) sve su popularniji na našim područjima. Bijela rotkva ili zadebljani korijen sadi se zbog bijelih, izduženih i valjkastih gomolja čiji je okus neutralan pa se lako kao prilog može kombinirati uz ostala povrtna ili mesna jela.
Latinskog naziva Raphanus sativus longipinnatus, daikon pripada u skupinu jednogodišnjih biljaka, u porodicu kupusnjača. Sastoji se listova i jestivog gomolja ili korijena. Korijen mu je bijele boje i po izgledu je sličan mrkvi, iako mu je tekstura nešto glađa. Nalazi se relativno plitku u zemlji, a znat će te da je spreman za berbu kada naraste tako da mu iz tla viri jedan dio. Listovi daikona su dlakavi, a kako se šire postaju i veći. Cvijet daikona raste na stapci i smješten je u skupnim cvatovima nalik grožđu. U plodu su smještene smeđe sjemenke.
U našim krajevima se tek otkrivaju njegove blagodati, iako se često može naći na policama trgovina u kiselom obliku. Ako imate mali komadić vrta, pokušajte ga uzgojiti i uživajte u njegovim plodovima tijekom cijele godine.
Informacije
Latinski: Raphanus sativus var. longipinnatus
Engleski: Daikon
Porodica: kupusnjače (Brassicaceae)
Visina: do 150 cm
Uvjeti: plodno, srednje teško i rastresito tlo
Klima: tople klime
Sjetva: kraj lipnja do sredine kolovoza
Berba: listopad i studeni
Upotreba: prehrana, ljekovite svrhe
Srodnici
Sjetva
Prije sjetve odradite obradu tla. Tlo mora biti čisto od korova, kamenja i grana kako bi daikon mogao napredovati i rasti.
Da biste ostvarili pravilnu sadnju daikona, potrebno je zadovoljiti određene uvjete koji za daikon vrijede kao i kod svih ostalih kupusnjača. Imajte na umu da ga na isto mjesto ne smijete sijati tri do četiri godine.
Sije se poput mrkve, u redove i na stalno mjesto. Daikon ne podnosi presađivanja. Sjeme položite 1,5 cm u tlo, a razmak između redova bi trebao biti nešto veći od 50 cm.
Tlo
Daikon najbolje rodi na plodnim, srednje teškim tlima, bogatima humusom. Voli i blago pjeskovita tla čija se pH vrijednost kreće od 5,8 do 6,8.
Temperatura
Sjetvu je najbolje obaviti potkraj lipnja, a ako vremenske prilike to dopuštaju moguće ga je sijati do kolovoza. Bit će vam zahvalan ako ga posijete na sjenovito mjesto s blagim doticajem sunca. Izbjegavajte sadnju na mjesta gdje će cijeli dan ili većinu dana biti na suncu.
Daikon voli nešto niže temperature pa se u nekim slučajevima sije i pred kraj ljeta. Bitno je da uspije dozreti prije pojave prvog mraza.
Ako se nalazite u području toplije klime, daikon možete posijati i ranije u proljeće. Ali budite oprezni jer rana sjetva i velike vrućine mogu naštetiti biljci te bi ona u tom slučaju mogla ostati bez zametnutih plodova.
Voda
Daikon voli nešto više vode jer u protivnom njegov gomolj nije dobre kvalitete. Ipak, vodu treba oprezno dozirati jer od previše vode gomolj može istrunuti.
Održavanje nasada
Da bi daikon potpuno dozrio trebat će mu u prosjeku dva mjeseca. Najčešće se sije kao postrna kultura (nakon nekih drugih povrtnica).
Ako vremenski uvjeti to ne zadovoljavaju, nemojte ga sijati ranije jer bi mogao odmah procvjetati i izrasti u stablo.
Valja biti oprezan kod sadnje i prije provjeriti kvalitetu tla. Poznato je da daikon čisti organizam od otrova izbacujući iz njega štetne tvari, a to isto radi i sa zemljom. Očistit će je od svih nečistoća i zagađenja, a u tom slučaju njegov gomolj će poprimiti crnu boju i postat će nejestiv. Stoga je gomolj odličan tester kvalitete zemlje. Ako želite biti sigurni da je zemlja sigurna za uzgoj, posadite daikon i uvjerite se u to!
Zemlju oko nasada daikona treba redovito održavati i čistiti od korova. Tijekom vegetacije nekoliko puta biljku prelijte kompostnim čajem.
Ne preporučuju se teška gnojiva bogata dušikom jer bi zbog njih biljka mogla razviti velike listove, što će s druge strane negativno utjecati na razvoj plodova.
Berba
Daikon se bere tijekom listopada i studenog i to po potrebi. Nema potrebe da odmah uberete sav daikon jer dobro podnosi hladnije uvjete. Moći ćete ga redovito brati sve dok temperature ne padnu ispod -5°C. Tada uberite sav preostali daikon iz vrta jer bi mu jaka zima mogla naštetiti.
Skladištenje
Daikon možete odmah pojesti, konzervirati ili čuvati pola godina na tamnim i suhim mjestima.
Kako uzgojiti daikon kao mikrozelenje
Uzgoj daikona kao mikrozelenja odličan je izbor ako još niste sijali mikrozelenje. Za uzgoj će vam trebati dobro i po mogućnosti ekološko sjeme, plastična posuda i zemlja. Posijte daikon u kvalitetnu organsku zemlju iz koje će tada izrasti i ekološke biljke sigurne za konzumiranje.
Plastične posude (od sladoleda ili kolača) napunite zemljom koju je potrebno blago utisnuti. Nakon toga u nju položite sjeme koje bi trebalo zauzeti 70% posude. Razlog je taj što biljke trebaju rasti gusto, jedna uz drugu kako se ne bi mogle polegnuti kad narastu i budu teže. No, ipak pripazite da sadnja ne bude previše zbijena. U tom slučaju može se pojaviti plijesan.
Plastičnim posudicama probušite rupe na dnu kako bi voda mogla slobodno otjecati.
Nakon sjetve, biljke poprskajte vodom, ali pazite da ne pretjerate. Pokrijte posude folijom koju učvrstite težim predmetom. Tako će sjeme ravnomjerno rasti.
Stavite posudice na toplo mjesto temperature od 23 do 25°C i držite ih tako četiri dana. Podignite poklopac i provjerite stanje. Biljčice bi trebale početi nicati. Ako se to i dogodilo, premjestite ih na sunce. Sunce će im u tom trenutku biti potrebno za rast i poprimanje lijepe zelene boje.
Nakon desetak dana, biljke su spremne za konzumiranje. Uberite ih nožem ili škaricama kada dobiju prave listove. Biljke odrežite uz samu zemlju.
Nakon što uberete mikrozelenje, preporučuje se da ga pojedete svježe. U slučaju da dio želite ostaviti za kasnije, moći ćete ga držati u hladnjaku tjedan dana. Biljčice nemojte prati prije, već tek prije konzumiranja.
Ljekovita svojstva
Ako imate probavnih tegoba, pokušajte što češće konzumirati daikon koji je prepun enzima. Potiče rad bubrega i žuči.
Budući da na sebe veže toksine i teške metale, najčešće se koristi u svrhu detoksikacije i čišćenja organizma te kao pomoć pri mršavljenju. Osim što pomaže u borbi s viškom kilograma, uklonit će i naslage celulita. Niske je kalorijske vrijednosti, u 100 grama može se naći svega 18 kalorija.
Uz mnoštvo vitamina i minerala prednjače kalij, željezo i vitamin C.
Jeste li znali da su listova daikona ljekoviti? Nemojte ih bacati već ih upotrijebite za ljekovite kupke. Uronite u kupku od daikon listova i oslobodite tijelo od otrova te potaknite rad metabolizma.
Kupke od listova daikona preporučuje se i kod svih ženskih tegoba poput upala jajnika i maternice, kod ublažavanja bolova tijekom menstruacije te kod upale mokraćnih kanala i mjehura.
Naribani svježi daikon pomoći će vam da se oslobodite bolova. Dovoljno ga je naribati i staviti na bolno mjesto. Nakon nekog vremena, daikon će izvući bolove i upalu.
Daikon u kulinarstvu
Daikon ima neutralan, a opet aromatičan i pikantan okus koji je sličan rotkvi i rotkvici (zato se i zove bijela rotkva). Najbolje ge je konzumirati svježeg ili konzerviranog jer kuhanjem postaje sličan repi i gubi aromatičnost.
Možete ga dodati juhi, varivu, žitaricama, a često se i kiseli i kao takav koristi tijekom cijele zime.
Ako ga odlučite kuhati, dodajte ga u jelo pred sam kraj termičke obrade kako bi zadržao većinu ljekovitih svojstava.
Odlično prija uz sva mesna i ona teža jela jer svojom svježinom i aromatičnost ublažava njihovu težinu. Stoga je salata od daikona odličan izbor uz blagdanski ručak. Priprema se jednostavno, samo ga naribajte i polijte s nekoliko kapi limuna.
Često se konzumira u Japanu, budući da se tamo i dosta uzgaja. Servira se uz tradicionalnu japansku kuhinju, najčešće uz sushi ili sashimi, jednostavno narezan na ploškice i pritom nezačinjen.
Listovi daikona konzumiraju se i u makrobiotičkoj prehrani, ali tada isključivo mladi. Starenjem listovi postaju žilavi i nešto tvrđi pa tako i neukusni.
Zanimljivosti
Daikon je odličan pokazatelj kvalitete zemlje. Naime, budući da njegov korijen iz tla može izvući nečistoće i teške metale, ako daikon poprimi crne mrlje, nije za upotrebu. Bacite ga, a prije ponovne sjetve, poradite na kvaliteti zemlje i njezinom čišćenju od metala i pesticida.
Rasprostranjen je duž cijele istočne Azije, a puno se uzgaja i u Japanu gdje se još naziva - japanska bijela rotkva. U Japanu je poznat i posebni kultivar daikona. Od mnogobrojnih vrsta tamo je najpoznatija sorta čiji se korijen prostire do 35 cm u zemlju, dok mu je širina samo 5 do 10 cm.
Foto: auntmasako / Pixabay
Odgovori